Мая Манолова:
Спешната помощ вече е заплаха за здравето на хората
От 2009 г. общинските болници в отдалечените райони не са субсидирани, призна Стефан Константинов
/ брой: 58
Здравето и животът на милиони хора са застрашени заради неуредиците при Спешната помощ. За това алармира вчера депутатът от Коалиция за България Мая Манолова по време на парламентарния контрол. Тя отправи питане към здравния министър Стефан Константинов за липсата на средства, техника и организация при работа на линейките в различните райони на страната. Манолова цитира няколко случая на починали пациенти заради закъснели линейки и прехвърляне от една болница в друга.
Липсва адекватно финансиране на спешните екипи, категорична бе Манолова. Парите за спешната помощ бяха намалени от 85 млн. лв. на 78 млн. за 2011 г., припомни тя. Едва 2 млн. от тях са за лекарства и лекарствени консумативи. При един милион повиквания към Спешната помощ годишно на повикване се падат по 2 лв. за лекарства. Това е абсурдно, коментира Манолова. По думите й в Спешна помощ цари хаос и лоша организация. Недостигът на кадри и ниското заплащане се комбинират с това, че на места изобщо липсват техника и оборудване. Понякога животът на пациентите зависи от телефонни разговори между различни звена и екипи на болници, не скри тревогата си Манолова.
От отговора на министъра не стана ясно дали МЗ има конкретен план за решаване на проблемите. Константинов призна, че основното подновяване на техника и оборудване на линейките е при предишното правителство през 2008-2009 г. Стана ясно, че министерството няма намерение да увеличава парите за лекарства и консумативи, нито за заплати в Спешната помощ. Ще бъдат налети обаче над 6,2 млн. лв. за проект "Пулс", чрез който щели да се обучават кадрите, работещи в Спешната помощ. Целта по думите на министъра е да се "интегрират и регулират структурите" и да "се постигне максимална оптимизация".
Отговорът му явно не задоволи Манолова, която го засипа с примери за безумни случаи на преместване на пациенти от болница в болница, ненужно забавяне заради диагностика и търсене на клинички пътеки. Константинов нарече думите й спекулация и дори я обвини, че обижда лекарите от трибуната на Народното събрание.
Не тъй хладнокръвен обаче бе министърът, когато му се наложи да признае, че здравното министерство е загубило битката с финансовото ведомство за финансирането на общинските болници. Въпросът бе отправен от синия депутат Ваньо Шарков. Той обясни, че малките болници в отдалечените и крайни райони не са получавали държавна субсидия от края на 2009 г. досега, въпреки че на 30 декември 2009 г. МС е приел постановление за изплащане на тези задължения. Заради съкратения бюджет и икономиите на министър Дянков дори и парите за старите субсудии не са преведени от финансовото министерство към МЗ, призна Константинов. Не е сигурно дали и през тази година ще има държавни помощи за тези болници. Според министъра, ако се появят пари, те приоритетно ще отидат за отделенията по диализа, психични заболявания, онкология, туберкулоза и за спешни случаи.