11 Ноември 2024понеделник17:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Здраве

Ракът на белия дроб вече не е смъртна присъда!

Цигари, лош въздух, пържене, дизелови коли "помагат" на болестта да се прояви

/ брой: 212

автор:Аида Паникян

visibility 3185

Ноември е месец за профилактика и повишаване на информираността за рака на белия дроб. Но борбата с болестта се води всеки ден, защото за рака няма празници, почивни дни и извънработно време. Но през ноември повече се говори за това заболяване с надежда, че в главата на всеки ще светне червената лампичка със сигнал: "Спри, помисли какво още трябва да направиш за здравето си." Днес медицината е категорична, че ракът на белия дроб вече не е смъртна присъда. 

И все пак всяка годна около 4250 българи, чули диагнозата "рак на белия дроб", се чувстват като в тъмна стая без изход. Близо 70% от тях са диагностицирани в напреднал стадий. Една от причините е, че повечето 

нямат симптоми

в началните стадии на заболяването, но когато те се проявят (продължаваща кашлица, затруднено дишане, гръдна болка, прогресираща загуба на тегло, лесна умора, безапетитие), коварната болест, която може да имитира различни заболявания, е напреднала и човекът вече има оплаквания, свързани с черния дроб или костите. Тогава възможностите за лечение са ограничени. 

Ракът на белия дроб е най-честата причина за смърт от злокачествени заболявания при мъжете и на трето място при жените у нас, казва д-р Росица Кръстева, началник на Отделението по медицинска онкология в Онкологичния център към МБАЛ "Уни Хоспитал" в Панагюрище.

Ранното поставяне на диагнозата дава много по-добри възможности за лечение, а съвременните терапии доказано удължават живота, категоричен е проф. д-р Асен Дудов, дм - началник на Клиниката по Медицинска онкология, "Аджибадем Сити Клиник-УМБАЛ Младост", председател на Българското онкологично научно дружество. В болницата, в която работи, се подготвя 

програма за скрининг

за белодробен карцином за рискови групи, който ще включва и изследване с нискодозиран скенер на белия дроб. "Модерните терапии са на път да превърнат белодробния рак в 

хронично заболяване

а България стои много добре по отношение на достъпа до тях - разполагаме с почти всичко, което се използва в САЩ и Западна Европа. Имам пациент на прицелно лечение с 12-годишна преживяемост до момента при метастазирал недребноклетъчен белодробен карцином. Имунотерапията е факт у нас от 5 г., имаме пациенти с отлични резултати, някои даже работят", казва д-р Красимир Койнов, началник на Второ отделение по Медицинска онкология в МБАЛ "Сердика". Лекарствата се поемат изцяло от НЗОК и не се налага пациентът да плаща, въпреки че цената на клиничната пътека е обидно ниска - 470 лв., и крайно недостатъчна за сложните дейности, които се извършват. За да се възползват пациентите от възможностите на модерното лечение, трябва да отговарят на показанията за приложението му, а това изисква заболяването да е открито навреме. 

Надеждите не са напразни - ако през 1975 г. само 10% от тези пациенти са преживявали 5 години след началото на лечението, през 2012 г. са двойно повече. Въпреки напредъка, препоръката на лекарите за 

профилактика

е да се прави веднъж годишно преглед с образно изследване (нискодозирана компютърна томография на белия дроб - скенер, с контраст). Препоръчително е хората с фамилна обремененост или друг тип риск от белодробен рак да си правят такова изследване.

"Интернет и съвети от приятели не могат да помогнат", казва актьорът Владимир Пенев, който е лице на информационната кампания "Поеми си дъх". Казва, че не познава баща си, защото починал, когато бил само на 4 месеца, а преди 15 години ракът на белия дроб му отнел и сестра му. Оттогава не пуша и ходя на профилактичен преглед всяка година, казва актьорът.

Рисковите фактори

са много. Според лекарите на едно от първите места е фамилната обремененост. Тютюнопушенето - също, но проф. Дудов твърди, че голяма част от пациентите не са пушили никога. За развитието на този вид рак "работят успешно" замърсяванията в големите градове, йонизиращите лъчения, както и някои професии - хора, работили с азбест, миньори от уранови мини, прахът от твърда дървесина (периодът за проява на болестта е около 20 години), професионални водачи на дизелови автомобили, както и хора, които продължително са изложени на изпаренията, отделяни при пържене... 

У нас в момента статистиката за рака не е много точна, тъй като на практика Националният раков регистър не работи, казва проф. Дудов. "По 800 души са с доказан белодробен рак годишно в нашата болница, като мъжете са 3 пъти повече от жените. Само през нашето отделение преминават по около 1700-2100 пациенти годишно за диагностика", казва проф. д-р Димитър Костадинов, дм - началник на Бронхологичното отделение към МБАЛББ "Св. София", където водят свой регистър от 2016 г. насам.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 701

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 350

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 367

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 341

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ