11 Ноември 2024понеделник18:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Данните сами говорят

/ брой: 169

автор:Мая Йовановска

visibility 844

Мая Йованоска


За това какви са опасенията, че и настроенията на предприемачите в страната може да се съди по това какво е състоянието на бизнес климата в страната. 

Данните от анкетите сред предприемачите показват, че след позитивните очаквания на мениджърите за развитието на бизнеса им през юни и юли, през август бизнесклиматът в България рязко се е влошил (стр. 6). И така общият показател на бизнес климата се срива с 3,4 пункта спрямо предходния юли. По-неблагоприятен бизнес климат е регистриран в промишлеността, търговията на дребно и сектора на услугите. Спадът в търговията на дребно докосва 10 на сто. Единствено в строителството показателят запазва равнището си от юли. Тогава общият показател на бизнес климата в България остана в застой, а през юни се повиши с 1,4 пункта спрямо май.

Основните притеснения на предприемачите, разбира се, остават несигурната икономическа среда и недостигът на работна ръка, както и в предходните месеци. Опасения в разгара на лятото създават и очаквани проблеми с поръчките и доставките, както и за недостатъчно търсене.

Точно в тези месеци обаче, когато от оптимизъм и ръст в очакванията за бизнес средата рязко сме преминали в спад, имаше едни други събития, неминуемо също помогнали да тръгнат надолу очакванията и притесненията на индустриалците. 

Сформираната в 47-то Народно събрание  клиентелистка пишман коалиция с участието на влезлите във властта хора на Слави Трифонов свали правителството. Междувременно в началото на август бе назначено и поредно служебно правитлество на президента Радев. Какво дава основание да съзрем огромна разлика?

Съвсем наскоро НСИ оповести данни за развитието на родната икономика през второто тримесечие на тази година. И се оказа, че въпреки сложната обстановка - както като външни фактори, така и вътрешни, стопанството ни е отбелязало реален ръст на БВП от 4,8%. Тези 4,8% обаче са  реално увеличението на БВП, след като се изключи влиянието на инфлацията. Заедно с инфлационната компонента номиналният ръст на БВП е 22,9%. Ако тези тенденции се запазят до края на годината, размерът на българската икономика ще достигне размер над 80 милиарда долара за първи път в историята.

Беше отчетено също, че износът на стоки за трети страни през юни отчита ръст с 11% спрямо към май. Това отреди четвърто място на страната ни сред държавите от ЕС с най-голямо месечно увеличение на експорта си.

Дори не е необходим коментар. Нито припомняне на откровените лъжи и празни приказки. Данните сами говорят.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 943

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 494

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 556

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 486

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ