09 Ноември 2024събота00:46 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

За акъла навреме

/ брой: 98

автор:Валентин Георгиев

visibility 3599

Валентин Георгиев


Историческо събитие за Турция. Догодина, когато републиката ще отбележи своята 100-годишнина, Анкара се очаква да въведе в експлоатация първия реактор на АЕЦ "Аккую". 12 години след подписаното споразумение между Русия и Турция новата мощност е факт. В процес на изграждане са втори и трети блок, като се очаква АЕЦ-а да започне да работи с пълен капацитет през 2026 г., да изнася евтин ток и да печели милиарди. 

Това се нарича защита на националния интерес. И ние можехме да сме като комшиите, ако политиците ни гледаха стратегически на АЕЦ "Белене". Защото през 2009 г. малко преди ГЕРБ да яхне властта, единствени в Европа имахме готов ядрен проект, който трябваше само да бъде довършен, а не да се въртим на 180 градуса и обратно, а накрая - нищо. Въпреки че 851 хиляди българи гласуваха ЗА проекта АЕЦ "Белене". Гласуваха с пълното съзнание, че това е стратегически държавен обект и очакваха тогавашната политическата номенклатура да се съобрази с народния вот.

Днес имаме 1700 мегавата слънчеви и вятърни централни, които са доста по-скъпи. Ако бяхме изградили 2000 мегавата атомна централа, сега цената на тока щеше да бъде различна. Ако двата неизползвани реактори бяха в употреба, щяха да носят стотици милиони доходи при актуалните високи цени на тока. Наистина няма подобен народ по света, който да си държи реакторите на склад от 7 години и в това време да купува ток на доста високи цени. 

Е, сега виждаме колко е важно да ти дойде акъла, ама навреме. Допреди войната ни проглушиха ушите с нелепици как проектът бил икономически неизгоден. В света няма губеща атомна централа. Както и няма развита държава, която да не развива атомна енергетика. След началото на войната и повсеместната истерия със санкциите срещу Русия изглежда ще трябва да забравим за "Белене" задълго. Заради политкоректна целесъобразност. Нищо че нуждите ни от нови мощности продължават да растат. А може би ще се наложи да внасяме по-евтин ток от Турция, както ще внасяме "по-евтин" газ от Америка. Щото сме акълии и по-католици от папата. 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ