18 Септември 2024сряда20:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Снегът вреди на очите повече от слънцето

Да си легнете със смартфона, означава да повикате инсулта и инфаркта на окото

/ брой: 202

автор:Аида Паникян

visibility 2331

Обикновено се смята, че слънчевите лъчи са вредни и затова през лятото носим слънчеви очила. Това е добре, но се оказва, че има нещо по-опасно за очите - снегът. И гледайки в него без слънчеви очила, може да ускорим проявите на т.нар. старческо перде - катаракта. Причината е, че снегът е истинско огледало за вредните УВ лъчи и отразява над 80% от тях, докато водата - около 20%. Продължителното и незащитено излагане на УВ лъчи увеличава риска от развитие на много очни патологии - катаракта, макулна дегенерация, птеригиум, фотокератит. Затова слънчеви очила трябва да се носят и през зимата, и да защитават добре очите и клепачите. Това не е медицинско откритие от днес, а факт, който бе припомнен в Световния ден на зрението 8 октомври при представянето на книгата "Как да опазим очите си?", издадена от пациентската организация "Глаукома" под редакцията на офталмолога д-р Бисера Самсонова, добре позната на читателите на ДУМА.

Всяко ниво от 1000 метра над морското равнище увеличава дела на УВ лъчите с 10%. Те са опасни, когато е много студено (невидимите ултравиолетови лъчи не са свързани с топлината) или когато небето е сиво (ниско разположеният облачен слой спира само 30% до 70% от УВ лъчи). В планината през зимата също съществува риск от фотокератит: това "слънчево изгаряне на окото" (известно като "снежна офталмия") се появява, когато УВ лъчите изгарят повърхността на роговицата. "На сняг е най-добре да ползваме очила, които се увиват около очите и клепачите. Те трябва да филтрират 100% от УВ лъчите и да имат гаранционен сертификат. Ако се четат думите "UV 400" или по-добре "E-SPF 50", това означава, че нивото на защита е високо", препоръчват авторите на "Как да опазим очите си?". 

Установено е, че човек използва смартфона си средно 220 пъти на ден, тоест 10 пъти на час, но през повечето време не го забелязва. Нормално мигането се появява средно на всеки 16 секунди и води до овлажняване на очната повърхност. При взиране в екраните тази честота намалява, води до сухота и дразнене на очите. Ограничава способността за виждане и четене отблизо. Поражда усещане за парене в очите, психологическа умора. Мнозина смятат, че смартфона в леглото ни "приспива". Напротив, излъчваната от екрана му синя светлина обърква производството на хормона на съня мелатонин и провокира безсъние.

Тютюнопушенето е враг и на очите и може да доведе до инсулт и инфаркт на окото - състояния, подобни на познатите инсулт и инфаркт, но увреждащи очите. При активните пушачи много по-често се развива и макулна дегенерация - очно заболяване, водещо до слепота. 

Храната също оказва голямо влияние върху очното ни здраве. За поддържането му трябва да се приема много витамин А, който се съдържа в морковите, спанака, пипера, пъпешите, доматите, зелената салата, яйцата, говеждото и пилешкото месо, рибата. Популярният напоследък витамин Д подобрява здравето на слъзния филм и намалява възпалението на очната повърхност. Той играе и ключова роля за предотвратяването на макулната дегенерация. Германски очни лекари препоръчват 5 пъти на ден да се консумират свежи плодове и зеленчуци, тъй като те осигуряват необходимите витамини и микроелементи за оптималния метаболизъм на окото.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 473

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 592

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 597

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 547

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 572

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ