10 Ноември 2024неделя09:04 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

"За" и "против" задължителното гласуване

/ брой: 277

автор:Георги Готев

visibility 5064

Белгия е известна с хубавите шоколад и бира, но също с напрежението между фламандци и валонци, и със задължителното гласуване. И с лошото време. Белгийците приемат задължителното гласуване като лошото време - едно неизбежно зло. Никой не го казва в прав текст, но се подразбира, че крехкият баланс между общностите би могъл да бъде застрашен при доброволен вот, ако в деня на изборите в северната част на страната, в която живеят фламандците, например грее слънце, докато във Валония, на юг, има гръмотевични бури.
Затова и при слънце, и най-често при дъжд, белгийците гласуват. В света само двадесетина страни имат задължително гласуване. В ЕС задължително гласуват също в Кипър, Люксембург и Гърция. В Белгия, Люксембург и Кипър избирателната активност обикновено надхвърля 90%, докато в Гърция остава около 75%. 
Белгийците гласуват масово, защото мнозина се страхуват, че ще бъдат глобени, ако не го направят. Глоби наистина съществуват, официално те са в размер от 5 до 1000 евро. Само че от 2003 г. досега никой не е бил санкциониран, защото оттогава прокуратурите отказват да се занимават с преследването на този вид нарушители.
В Белгия много хора гласуват по семейна традиция, а също защото социалното осигуряване се извършва от социални и здравноосигурителни каси, свързани с партиите. В Белгия няма една държавна каса както у нас, но има много частни. Има християнски каси (десноцентристки), социалистически каси, либерални каси. Твърде често хората гласуват за партията, която стои зад тяхната осигурителна каса.
В Белгия електоратите са стабилни, защото партиите до голяма степен съответстват на етническото и класовото разделение. Трудещите се с ниски доходи гласуват за фламандските социалисти, ако са във Фландрия, или за валонските социалисти, ако са във Валония. Състоятелните фламандци гласуват за CD&V, а състоятелните валонци за CDH. Много от хората, упражняващи либерални професии, гласуват за MR във Валония и за Open VLD във Фландрия. Зелените партии също са две.
Смята се, че ако задължителното гласуване бъде премахнато, най-много ще пострадат националистическите и крайнодесни партии, като фламандската Вламс Беланг (фламандски интерес). Най-вероятно е представители на техния електорат да не си направят труда да отидат до изборните бюра, ако вотът не беше задължителен. Белгийците имат право и да гласуват с "бяла" бюлетина - било защото не знаят за кого, било в знак на протест срещу задължителното гласуване. Сравнително голям процент - 7.5% през 2007 г. - гласуват с бели бюлетини. Ако задължителното гласуване бъде премахнато, белите бюлетини ще са 2%, твърдят политолози.
В Белгия впрочем не се гласува с хартиени бюлетини, а с компютри в избирателните секции, с докосване на телевизионен екран със специален писец. По този начин преброяването на бюлетините в края на изборния ден става мигновено. Фалшификациите са невъзможни.
Преди изборите всеки белгийски избирател получава писмо, което го уведомява за този негов граждански дълг, и той е длъжен да заяви готовността си да гласува също в писмен вид. Така напълно се избягват фантомите от избирателните списъци. В Белгия пощите работят много добре, даже кредитната си карта получих с обикновено писмо в пощенската си кутия.
Идеята да се въведе задължително гласуване си проправя път, защото вече има европейски страни, в които на различните национални избори гласуват по-малко от 50% от изирателите. У нас на последните избори избирателната активност беше 51.3%. Но най-ниска е избирателната активност за европейските избори - тя е в постоянен спад, от 62% при първите избори през 1979 г. до 43% на последните, през 2009 г. Най-ниска беше активността в Словакия - 19.64%, и в Латвия - 20.98%. У нас тя беше 38.99%, което е под средното за ЕС.
Аз съм привърженик на задължителното гласуване, защото ми омръзна да гледам по телевизията някакви протестиращи, които не гласували, защото нямало смисъл. Нека и те се почувстват отговорни за забърканата политическа каша. Кой им дава право да се правят на последна инстанция, по-висша от демокрацията? А?
Но за да заработи задължителното гласуване у нас, трябва сериозна подготвителна работа. Чух идея, че трябвало да има референдум за задължителното гласуване. Доколкото познавам обстановката в родината, референдумът ще се провали поради недосигане на задължителния праг.
Все пак трябва да се има предвид, че задължителното гласуване ще засили позициите на различните националисти, ако бъдат достатъчно интелигентни да се обединят. Но ако продължат да враждуват помежду си, тяхната относителна тежест няма да е проблем.
Никой не бива да се страхува от мнението на хората, включително на тези, които не знаят за кого да гласуват. Толкова по-зле, ако те продадат това свещено право на българския политически битак. Белгия може да има много кусури, но тук такива неща са немислими.
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ