10 Ноември 2024неделя04:41 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Снимки balkanec.bg

Разговор

Цветко Цветков: Искаме да възродим родния си край

Най-големият проблем на хората в село Лесново са водопроводната мрежа и липсата на канализация, казва новоизбраният с подкрепата на БСП кмет

/ брой: 50

автор:Ина Михайлова

visibility 1419

ЦВЕТКО ЦВЕТКОВ е роден на 10 януари 1973 г. Живее в с. Лесново, община Елин Пелин. През 1992 г. завършва средно образование в Техникума по керамика и стъкло (дн. Професионална гимназия по керамика), село Гара Елин Пелин, специалност "Електрооборудване на промишлени предприятия". От 1992 до 1994 г. служи в поделение на Вътрешни войски. От 1996 до 2001 г. се занимава с търговия. От 2002 до 2008 г. работи за италианска фирма, занимаваща се с преработка и търговия на доворастящи гъби. От 2008 г. до момента работи към охранителна фирма и се занимава с отглеждане и търговия на зеленчуци. Семеен, с две деца. Спечели насрочените частични избори за кмет на село Лесново, след като бе издигнат от инициативен комитет и подкрепен от БСП.

Цветко Цветков е син на Стоян Зарчов, който не успя да завърши своя мандат като кмет на село Лесново, но ще остане завинаги в сърцата на хората като борбен и целеустремен човек, който влагаше "душа и сърце" в работата си.


Село Лесново се намира в община Елин Пелин, Софийска област. При разкопки до селото, край римския път (III век) са открити останки от голяма римска пътна станция, наречена Бурагара (при траките Бугарака, Бурбурака). Първоначалното име на селото е Орманлъ, по-късно побългарено на Орманлия. Означава "гористо място", оттам носи името си днес - Лесново.

Хората в Лесново пазят традициите. На Трифон Зарезан те зарязаха ритуално лозите заедно с вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова

Всяка година през месец май се провежда традиционният селищен празник под наслов "Тъпан бие - събор е!", съпроводен от празнична програма.

Традиционен е и кукерският празник "Деведжии", който се организира около Йордановден и Ивановден. Чрез този обичай се прогонват злите сили, така че да има богата реколта през следващата година. Маскираните Деведжии обикалят къщите и се събират на площада. За всеки лесновски дом това е вълнуващо събитие. Раздават се награди за най-голяма мечка, за най-интересна маскировка и други. Празникът завършва с кръшни хора и добро настроение.

Хората в Лесново пазят традициите. На Трифон Зарезан те зарязаха ритуално лозите заедно с вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова 


Разговаря Ина МИХАЙЛОВА

- Господин Цветков, какво ви мотивира да се кандидатирате за кмет на село Лесново?

- Основната мотивация за мен е да направя от село Лесново привлекателно място за живеене за всички нас, за нашите деца и внуци. И да търся начини да подобря живота на хората.

- Изборите за кмет са мажоритарни - хората гласуват за онзи кандидат, на когото вярват и разчитат, че ще реши проблемите им. Вие с какво спечелихте своите съселяни?

- Спечелих доверието на хората с откритост и  заявката да бъда сред тях, да работя с всички сили за решаване проблемите на селото.

- На какво и на кого ще разчитате в работата си като кмет?

- В работата си като кмет ще разчитам на собствените си сили, на подкрепата на Областната управа и на правителството. 

- Кои са най-сериозните проблеми в Лесново и как ще ги разрешите?

- Най-сериозните проблеми на селото са  уличната мрежа, открития канал, необходимостта от  цялостно изграждане на нова ВиК-мрежа и газификация.

Най-належаща е ВиК-мрежата, за която има проект. Той ще бъде актуализиран. И ще търся финансиране, за да се осъществи.

- Преди години местните хора пострадаха от сериозните наводнения в региона. Тревожи ли ви още този проблем?

- Тревожи ме, разбира се. И една от основните задачи е почистване на речните корита.

- Много села и малки населени места изпитват едни и същи затруднения - освен с водоснабдяването и канализацията, и с разбитите пътища? И хората в Лесново ли са като "забравени от Бога"? Как ще накарате държавата да погледне към вас?

- Проблемите на малките населени места наистина са сходни. Особено фрапиращ за нас е проблемът с уличната мрежа, която е в много лошо състояние. Ще накараме държавата да погледне към нас с активна работа и запознаване на общинската и държавната администрация с конкретните проблеми.

- Има ли достатъчно средства село Лесново, за да направи живота по-добър и по-спокоен? На какви проекти ще разчитате за осигуряване на финансови средства?

- Кметство Лесново не разполага със собствени средства, разчита на заложените в общинския бюджет средства за ремонти, както и на държавно и европейско финансиране за по-големите инфраструктурни проекти. Такъв е например проектът за ВиК-мрежа на селото.    

- Лесново е известно и с летището. Каква е неговата съдба? Какви планове имате за него?

- Летището е частна собственост, а работата на кмета е тясно да сътрудничи с всеки бизнес, който може да доведе за подобряване условията за живот и работа на хората в селото.

- Какви цели сте си поставили като кмет, за да задържите младите хора в Лесново, за да стане животът в селото по-спокоен и хубав? 

- Основна цел е запазване на културното и духовно наследство, опазване на традициите, подпомагане на читалищната дейност.

Голямата цел е да възродим Лесново, така че младите да останат да живеят и да отглеждат деца и внуци в него. 

Ще работя за решаване на проблемите на селото, защото съм израснал тук, тук са семейството ми и моят живот. Ще се боря с всички сили, защото искам село Лесново да бъде едно привлекателно място за живеене - не само за нас, но и за нашите деца и внуци.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ