Трудът не е за всеки, или най-мързеливите в света
Работата е сред основните фактори, предизвикващи стрес у хората
/ брой: 97
Какви ли проучвания не се правят по света. Оказва се, че неведнъж специалисти в най-различни университети и институции се нагърбват с мисията да съставят рейтинг на най-мързеливите нации на планетата ни. Наскоро голям международен екип представи нови любопитни факти, които дават повод за размисъл и изводи. Експертите обхващат с изследването си последното десетилетие, като анализират статистически данни, показващи нивото на физическата активност на населението на планетата. Най-малко се подлагат на каквото и да било натоварване в Свазиленд и Малта. "Индексът на мързела" там е 68%, съобщи tsn.ua. На второ място по липса на движение е Саудитска Арабия (67,8%), на трето - Аржентина (67,3), на четвърто - Сърбия (66,3), като в петицата на лидерите в нищонеправенето влиза и Кувейт (64,5). Сред най-трудолюбивите пък се оказаха в Бангладеш (47%), Мозамбик, Бенин, Монголия и Малави.
Друго интернационално проучване, направено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, разкрива на какво жителите на различни страни предпочитат да посвещават времето си. Любопитството на експертите засегнало такива аспекти от живота на населението като колко часа те отделят на гледането на телевизия, на домашната работа, на спорта, на съня и на служебните задължения. Изследването е засегнало общо 30 държави и резултатите са доста пикантни. Оказва се, че французите са най-големи поспаланковци - прекарват в леглото 530 мин. от денонощието. На втора позиция в тази класация са американците с 518 мин., следвани от италианците - с 498 мин., а корейците отделят на съня само 469 минути.
Става ясно също, че в страната на висшата мода и изисканите парфюми не само обичат да поспиват, но и отделят доста време, за да се нахранят. Французите прекарват на масата по 2 часа на всяко ядене, само на 5 мин. от тях изостават новозеландците. Въпреки че може да се похвалят с доста богата кухня, италианците посвещават на трапезата едва 114 минути. Най-бързи в това отношение са американците и канадците. Явно заради многото заведения за бързо хранене в тези страни за 4 хранения на жителите им е нужен малко повече от час.
Мексиканците пък прекарват най-много часове пред телевизора - 48% от свободното си време. Германците, за разлика от тях, посвещават на синия екран не повече от 28% от почивката си.
Що се отнася до работата, митът за германците като най-трудолюбива нация бе развенчан окончателно. Жителите на федералната република прекарват в службата едва 1447 часа годишно. В Италия в офисите се стои поне 1536 часа, в Полша и САЩ числото стига до 1805 часа, във Франция - 1459 часа, а най-малко се потят в Швеция и Норвегия - по 1290 часа. При японците изчисленията сочат 1859 часа, като най-големите работохолици са корейците - средно 2447 часа в рамките на 12 месеца.
Според резултатите от проучването белгийците, англичаните и финландците отделят не повече от 60 мин. за хигиената си. Италианците се къпят точно 1 ч. и 1 мин., а рекордът в това отношение принадлежи на корейците - 71 мин. Стана ясно още, че испанците са най-запалени по спорта (бягане, тенис), докато американците и турците му посвещават най-малко време от часовете си за почивка.
Най-дълги ваканции си позволяват германците - 43 дни годишно, от които 30 - отпуска, плюс 13 официални неработни празници. По показателя за релакс изпреварват британците с 9 дни. За сравнение - американците си почиват едва 23 дни. Освен че германците работят най-малко, те се пенсионират най-рано. Средната възраст за заслужена рента от трудов стаж е 60,3 години. При жителите на Острова е 62,2 г., американците могат да спрат да ходят на работа на 64,6 г., а японците си изкарват насъщния до 68,5 г.
Най-много се плаща за труда в Дания - над 48 долара на час. В САЩ и няколко други западни държави сумата не пада под $30 щ.д., докато в България има хора, които работят за по-малко от 2 долара за 60 мин. труд.
Не е за пренебрегване и изводът на експертите, че работата е сред основните фактори, водещи до страхотен стрес. Дори дреболии като бавен компютър и липсата на поздрав от колега понякога може да доведат до неподозирано напрежение и да отключат натрупания негатив, отбелязват изследователите от Michael Page. За близо 40% от участниците в проучването главната причина за стрес е голямото натоварване в офиса, а 30 на сто се оплакват от началството като перманентен източник на напрежение.
Май е крайно време да се отдадем на малка почивка, а?...
Най-тежкият ден от седмицата
Въпреки широко разпространеното схващане най-тежкият ден от седмицата изобщо не е понеделник! За да убедят в това онези, които продължават да вярват в закостенелия стереотип, във Великобритания правят мащабно проучване, в което участват 3000 души на възраст от 18 до 45 години. След като обработват резултатите от изследването, психолозите са категорични: най-напрегнатият момент за работа е 10 ч. сутринта във вторник. Както съобщава "The Daily Mail", половината от анкетираните признават, че именно тогава на главата им се струпват най-много задачи.
Това се случва, понеже в понеделник хората идват в офиса в отпуснато състояние и прекарват голяма част от времето си в обсъждане на изминалите почивни дни. И едва във вторник успяват да се върнат в реалността на работния график. Затова именно сутринта на втория ден от седмицата усещат с пълна сила теглото на нерешените задачи, притискащите срокове и новите изисквания на шефовете.