10 Ноември 2024неделя13:48 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Одисей и Медея - театралните обещания на Пловдив 2019

Работни ателиета на Диана Добрева и Снежина Петрова вече подготвят мащабните спектакли

/ брой: 123

автор:Пенка Калинкова

visibility 2572

Режисьорката Диана Добрева и писателят Александър Секулов, заедно с екип и съмишленици, провеждат в Драматичния театър в Пловдив работни ателиета с 45 души актьори по проекта "Европейска Одисея 2019: Пътуващият човек". Идеята е износвана близо 10 години, за да намери своя пристан в програмата на "Пловдив 2019" и се очаква да бъде един от гвоздеите й. Защо Одисей ли? Няма по-голяма приказка за човека, който пътува между световете, за да открие себе си, казва авторът на драматургичния текст Александър Секулов. Пътуване не само в различни светове, но и в безвремието. Режисьорката Диана Добрева се радва, че има възможността за продължителен репетиционен процес. Надявам се да изминем път с много перипетии като Одисей, за да стигнем до Итака. Най-хубавото е, че не знаем какво ще се случва, иначе щях да изгубя интерес, преди да съм започнала, казва тя. Ще имаме възможност да проверим различни посоки, това е най-съзидателното в този проект. И крайната цел е да опитомим и хванем самия дух на Одисей.
За работата и драматизацията на текста на Омир Александър Секулов казва, че голямата му задача е да спазва принципа на радостта, да запази искрящия хумор, лекотата, с която Одисей влиза в изпитанията. Едно от големите изпитания за актьорите ще бъде да преодолеят трудностите на стихотворната стъпка хекзаметър.
Още преди време трупата се среща няколко пъти с проф. Клео Протохристова, специалист по антична литература. В новия уъркшоп/работно ателие, актьорите се срещат и с преводача на Софокъл, Аристотел и Платон доц. Николай Гочев. През ноември в Пловдив идва музикантът Янис Пантазис, който свири на автентични инструменти, изработени от него по старинна технология. Той също ще се включи в проекта със свое работно ателие. В екипа на "Пътуващият човек" са още сценографката Мира Каланова и композиторката Петя Диманова. Очаква се в представлението, чиято премиера ще бъде на 10 февруари 2019 г., да участват около 150 души. Според директора на театъра Кръстю Кръстев, спектакълът ще бъде проверка за потенциала на трупата и духа на града. Предвижда се европейско турне.
Още отсега интересът към проекта е голям - ще се включи и Националният театър на Гърция, е заявил директорът му Статис Ливатинос. Има интерес от Международния театрален фестивал в Сибиу, съобщи Валери Кьорлински, който подпомага логистиката на проекта. Спектакълът по произведенията на Омир ще се играе в пространствата на Пловдивския театър и извън тях. За жалост, Античният театър, с претрупания си от събития график, няма да бъде място на действието.
"Европейска Одисея 2019: Пътуващият човек" има солидна финансова подкрепа от бюджета на общинската фондация "Пловдив 2019" и от КЦМ АД. Но се търсят още спонсори.
"Деус екс махина, или що е то Античен театър?" - работни ателиета и изложба са част от проекта "Медея" на актрисата и преподавателка в НБУ доц. Снежина Петрова и екип. Проект, избран и финансиран от общинската фондация "Пловдив 2019", включен в програмата й за догодина, когато градът ще бъде европейска културна столица.
Изложбата представя 82 рисунки на деца от ромската, турската, арменската и еврейската общност в Пловдив и е подредена на външните пана на площад "Централен". Може да бъде видяна до 2 юли. Тя се реализира в рамките на образователната програма на проекта "Медея", която събира 75 деца между 6- и 17-годишна възраст. Чрез театъра те намират решения на конфликти от всекидневието си. Проектът има няколко цели - работа в разноетнически общности и спецификите на всяка от тях в подхода и резултатите при създаване на рисунките, оформянето на нова общност на основа работата върху мита, в крайна сметка и избор на децата, които ще бъдат участници в спектакъла "Медея". Спектакълът, в който главната роля ще изпълнява Снежина Петрова, ще увенчае проекта. Ще го видим през юни следващата година в Античния театър на Пловдив. В него ще играят и известните актьори Владимир Пенев, Владимир Карамазов, Валентин Ганев... Режисьорка е Десислава Шпатова.


Доц. Снежина Петрова връчва сертификати на участниците в работните ателиета и изложбата


Участници на срещата в Малката базилика в Пловдив

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2606

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2511

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1481

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2326

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2466

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2553

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2650

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2801

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2238

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2270

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2322

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1971

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ