10 Ноември 2024неделя13:07 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Иван Башев създаде Международния балетен конкурс във Варна

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 1871

Любен Петров*

Прочетох с интерес интервюто на Иванка Иванова с доцент Емил Димитров във в."Дума" от 14 юли, т.г. по повод ХХIV издание на Международния балетен конкурс във Варна. Един от въпросите на интервюиращиата е как се е зародила идеята за този конкурс. Доцент Димитров не отговаря на въпроса й. Възможно е да не знае. А въпросът е основателен.
Инициатор на конкурска е Иван Башев. Не е случайно, че и до днес това не се знае. Башев не обичаше да афишира заслугите си, идеите си, помощта, която оказваше на други. Малцина знаят, че той беше не само успешен външен министър, но и не по-малко успешен културен деец, че неговата голяма любов бяха театърът, литературата и живописта. Като зам.-министър на културата той съумя да превърне служебните си задължения в меценатство, както сполучливо казва за него Юлия Огнянова. При него по негова инициатива, с неговите идеи България започна "да се отваря" към света - пръв показа златното съкровище в Швейцария и Франция, пръв пусна български певци в оперите във Виена, Париж и Милано. И с много други негови инициативи светът научи и оцени българския принос в европейската и световната култура. Международният балетен конкурс е една от неговите идеи.
В един разговор с него, не помня по какъв повод, го запитах как е възникнала у него идеята за този конкурс, при положение че балетното изкуство у нас не е на световно равнище, че има страни, които са водещи в света на балета. Отговорът му ми направи още по-силно впечатление: искал България да има своя ниша в международния културен живот, конкурсът да даде старт на кариерата на млади изпълнители, да помогне за развитието и на български балетни артисти.
Очакванията на Башев се осъществиха. Вече повече от 40 години Варненският конкурс събира млади дарования от десетки страни и допринася много от тях да се утвърдят като майстори в това изкуство. Чрез него се утвърди наистина и още една ниша за България в международния културен живот.

* Авторът е бил зам.-министър на външните работи по времето, когато Иван Башев е бил министър. Познава се с видния български дипломат от 1953 година и е участвал в подготовката на книгата за него "Иван Башев. Политик, държавник, дипломат", която излезе от печат в началото на тази година.
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2595

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2492

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2318

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2451

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2539

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2635

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2787

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2224

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2258

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2306

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1963

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ