Хармония на духа, тялото и ума, или йога като философия
Всички упражнения се правят постепенно и естествено, за да не си причинят хората каквито и да било неудобства
/ брой: 139
В превод от санскрит "йога" означава съюз, единение, сливане. Тези думи изключително добре характеризират основната цел на това учение, познато на хората над 5000 години. Най-важната му цел е постигане на единството и хармонията на физическото и психическото състояние на човека. Според последователите на йога тя помага да се балансират умът, тялото и духът. Ако пък равновесието на тези три елемента е нарушено, се стига до болести. От друга страна, както твърдят привържениците на това учение, именно йога помага на хората да преборят стреса, различните неразположения и дори стареенето, като стяга фигурата, засилва еластичността на мускулатурата и връща радостта от живота.
Колкото и да са скептични някои, факт е, че свидетелства за заниманията с йога се срещат не само в археологическите разкопки в Индия, но и на места, където се намирали древните цивилизации на Латинска Америка. Често хората грешат, предполагайки, че йога е религия. Всъщност учението е съвкупност от философия и упражнения за тялото, които помагат на човека за духовната и физиологичната самореализация.
В йога липсват резките движения. Всички упражнения се правят постепенно и естествено, за да не се причиняват каквито и да било неудобства на торса, ръцете, краката и врата. Стъпка по стъпка се постига такова натоварване, на каквото човек е готов в момента.
С помощта на многобройни изследвания експерти стигат до категоричния извод: йога подобрява настроението и намалява тревожността. Твърди се, че много болести са причинени от неправилното дишане и може да бъдат победени с помощта на специална техника, наричана пранаяма. Ако в продължение на няколко години въздухът се вдишва само през лявата ноздра, се стига до астма, твърдят познавачи. А лечението на този проблем, според йогийската техника за дишане, е възможно благодарение на дясната ноздра.
Упражненията за релакс, включително и медитацията, позволяват да се подобри работата на сърдечно-съдовата и нервната система, храносмилателния тракт, както и на дихателните органи.
На онези, които искат да подобрят външния си вид, се препоръчват заниманията с хатха йога - едно от началните стъпала в практиката на това учение, допринасящо и за по-приятната визия. Също така тези занимания развиват концентрацията и тренират ума.
Любопитно е още, че в американската армия вместо обичайните сутрешни физически упражнения за здраве войниците се отдават на йога. В някои страни тя се използва при подготовката на подводничари, космонавти, спасители и разузнавачи.
Йогите са способни да задържат дишането си доста дълго - от половин до един час. А начинаещите гмуркачи, които се потапят в морето или океана без акваланг, след една седмица усилени тренировки успяват да издържат до 3 минути без въздух.
Едно от най-големите списания за йога, издавано в САЩ, публикува данни, според които само в Страната на неограничените възможности това древно учение наброява близо 15,8 млн. последователи. А на територията на Великобритания те са около 460 хил. души. В цял свят са създадени над хиляда обществени организации, посветени на популяризирането на йога.
Увличайки се по упражненията, мнозина ги практикуват всекидневно. Но самите индуси смятат подобен плам за излишен, като твърдят, че толкова чести занимания са необходими само на болните хора, защото допринасят за ускоряването на оздравителните процеси. Но пък от друга страна всички хора в определена степен имат проблеми със здравето, затова интензивната йога също има право на съществуване. А универсалният характер на учението позволява то да се практикува фактически от всеки човек. И няма ограничения нито по пол, нито по възраст, не се изисква и наличие на специални стаи или зали.
Йога наистина се свежда до единението на тялото и ума, на мисълта и действието, на ограничението и удовлетворението. Учението е въплъщение на хармонията между човека и природата и само по себе си е холистичен подход към здравето и благоденствието.
НДК отваря врати за древното учение
България ще отбележи на 21 юни Международния ден на йога, който се почита в над 170 държави по света. На най-дългия ден в Северното полукълбо oт 9 ч. сутринта до късно вечерта Националният дворец на културата ще отвори врати за древното учение. Най-добрите учители, представители на известни школи по класическа йога от цяла България ще демонстрират практики в зала 3, където желаещите ще могат да се упражняват или просто да слушат и наблюдават. Учени-практици ще изнасят лекции по различни теми, засягащи същността на йога. Ще бъде представена и холистичната наука за здравето аюрведа, йога за деца и йога за бременни.
Във фоайето пред залите ще има щандове, предлагащи изданията на различните школи, дребни сувенири, туристически пакети за Индия и др. На терасата пред фоайето участниците ще опитат вегетарианска и веганска храна.
Входът е свободен и всички желаещи ще могат да посещават различните събития през целия ден. Проявата е под патронажа на Н.Пр. Раджеш Кумар Сачдева, посланик на Република Индия в България.
Закриването ще се състои в 19 ч. в зала 3 на НДК, където 400-те постелки за йога практики ще бъдат заменени с 1000 зрителски стола. Празникът ще завърши с музикално-танцовото представление на класическата танцьорка на катхак Свати Тивари и музиканти, които идват от Индия специално заради събитието.
Допълнителна информация може да се намери на https://www.facebook.com/idayofyogabulgaria.