Връщат Сметната палата към колективното начало
ДПС наказа свой депутат заради неприлични жестове в пленарна зала
/ брой: 55
Промени в Закона за Сметната палата станаха причина за бурна дискусия в Народното събрание вчера. С тях се регламентира да се върне старият модел на одитния орган като колективен, състоящ се от 9 членове със 7-годишен мандат. При управлението на ГЕРБ със законова промяна институцията беше свита до председател и двама заместници, избрани от Народното събрание съответно с 6 и 7-годишен мандат. В проекта е заложено членове на Сметната палата да не могат да бъдат тези, които в последните три години са били депутати, министри, зам.-министри и други представители на изпълнителната власт, както и кметове и представители на местната власт.
Не ми пука дали още три години ще бъда председател на Сметната палата, развика се от парламентарната трибуна Валери Димитров. Девет години съм бил председател и това ми е достатъчно, допълни той, като обяви, че имал за кауза да отстоява досегашния закон, който бил по-добър. Според него бъдещата колегия на Сметната палата не трябва да бъде конструирана на принципа на партийните квоти, а на професионален принцип, с консенсус или поне с квалифицирано мнозинство. По думите му, имало обезпокояващи неща, като възможността да се отстранява член на колегията с искане на две трети от колегите му. А те са по партийни квоти и ще отразяват нагласите на управляващото мнозинство, обясни той. Димитров акцентира върху работата си, като посочи, че одитният орган свършил много работа и по разкритията на "Авиотряд 28". Според депутата от Коалиция за България Красимир Янков има дефекти в едноличното управление на Сметната палата и доказателство за това е досегашната й работа. Като пример той посочи извършения одит в МВР от 1 януари 2010 - 31 май 2013 г. Този случай оставял много отворени въпроси. Има ли случаи на неиздаване на акт за административно нарушение поради изтичане на давностен срок, попита Янков от парламентарната трибуна. В предлагания нов законопроект се предвижда преминаване от еднолична към колективна форма на управление на Сметната палата, подчерта той.
В пленарна зала се разрази дискусия на висок глас, по време на която депутатът от ДПС Хамид Хамид направи неприличен жест към колеги от ГЕРБ и председателя на Сметната палата. Заради него депутатите на Борисов заплашиха, че ще напуснат заседанието. В крайна сметка представителят на ДПС беше отстранен от две заседания и порицан от зам.-председателя на НС Алиосман Имамов. Подобно поведение е недопустимо в пленарната зала и трябва да се санкционира, каза той. За съжаление подобни случаи има много и наказания трябва да има, независимо кой народен представител към коя парламентарна група принадлежи, допълни Имамов. Ако той смята, че наказанието е несправедливо, препоръчвам му да се обърне към комисията, която се занимава с парламентарната етика, добави той. От ДПС Йордан Цонев взе думата и заяви, че групата е съгласна с наказанието, но прикани "да се мери с еднакъв аршин" и изказа възмущението си от поведението на шефа на висшия одитен орган на държавата Валери Димитров. Той крещеше и викаше "Не ми пука". Кой може от тази трибуна да си позволи да вика: "Не ми пука", изрази възмущение пред колегите си и Цонев.