12 Ноември 2024вторник00:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Спрете игричките с часовника

/ брой: 58

автор:Таня Джаджева

visibility 1607

Таня ДЖАДЖЕВА


Всяка година се повтаря едно и също нещо. Всяка година по два пъти милиони хора мърморят и недоволстват от смяната на времето. И всяка година тази смяна се извършва въпреки десетките, стотиците, хилядите експертни мнения по целия свят, че това е вредно хем за биологичния ритъм, хем за психологическото равновесие на човешкото тяло. На всичко отгоре очакванията, че помага на енергийната ефективност, се оказаха чист блъф. Даже напротив - игричките с часовника се оказаха икономически безсмислени. И въпреки разумните аргументи, част от човечеството, включително и ние, българите, продължаваме доброволно да се изтезаваме.

От години наред по темата да се отмени ли смяната на часовото време се водят разговори и в Европейския съюз. Темата ту става суперактуална, ту замира в небитието. И продължава да няма консенсус между отделните държави, като че ли темата е най-драматичната възможна.

За последен път трябваше да въртим стрелките през март 2021-ва или през октомври 2021-ва, в зависимост от това дали оставаме на лятно или на астрономическо, т.е. зимно часово време. 

Още през 2018 г. Европейската комисия предложи местенето за последно да се случи през 2019 г. И оттогава никой не смее да вземе категорично решение - нито на национално, нито на международно равнище. Точат се едни, общо взето, безсмислени и безнадеждни дискусии какво ще стане с икономиките, с комуникациите, как да се предотврати хаосът в транспорта. А експертите продължават да изтъкват, че дори основната причина за смяната - да се намалят разходите за осветление, в крайна сметка не се оправдава.

И винаги на заден план остават медицинските аргументи - че това връткане на времето ту напред, ту назад - два пъти в годината, влияе директно върху човешкото здраве. Защо развити, уж най-развити, уж най-напредничави държави причиняват това на гражданите си остава всемирна загадка. Цялата работа в крайна сметка стана като в оная прословута реплика "всеки сам да си преценя"...

И у нас преди време правиха някаква анкета. Хората казаха, че предпочитат да живеят в астрономическото време, защото то е естественото. И какво от това, че казаха... Няма кой да вземе решение. Дали пък е чак толкова сложно?

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ