11 Ноември 2024понеделник18:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Що е Орбанизация и има ли тя почва у нас?

/ брой: 208

автор:Георги Готев

visibility 2147

В Унгария върви нещо като комунистическа революция, парадоксално оглавявана от Виктор Орбан, лидер на Фидес, десноцентристката управляваща сила в страната, член на Европейската народна партия.
Появи ли се проблем, първият рефлекс на Орбан е да национализира. Светкавично взе решение да национализира предприятието, чийто скъсан бент на хвостохранилището предизвика огромна екологична катастрофа през 2010 г. Още преди това, за да избегнe наказателна процедура на Европейската комисия за прекомерен дефицит, той не се поколеба да национализира частното пенсионно осигуряване, лишавайки стотици хиляди унгарци от осигуровките им.
Преди две седмици Орбан обяви, че ще превърне енергоразпределението за населението в "дейност с настопанска цел". Тоест, че токът и парното ще се доставят, без доставчикът да има право на печалба. Стана ясно, че отново става дума за национализация, защото Орбан каза, че правителството е готово "веднага да купи обратно Е.ОН от германците".
Орбан забрани изкупуването на метали от частни фирми, защото, точно както у нас, определени хора, които не трябва да бъдат стигматизирани като малцинство, крадат кабели от електропроводи, капаци на водопроводи и други очевидно неотпадъчни метали и ги продават на частни фирми, които си затварят очите. В Унгария тази дейност вече се извършва от държавата.
Още през пролетта Орбан ограничи помощта за безработни само до три месеца и отне помощите на тези, които отказват предлаганата им работа. Същото направи за тези, които не изпращат децата си на училище. Той обясни това с нуждата да доведе процента на работещи сред активното население до 75%, колкото е в САЩ. В ЕС този процент е 65%, докато в Китай е 85%.
С тези инициативи Орбан печели голяма подкрепа сред унгарците. А тя му трябва преди изборите през 2014 г. Време има, но Орбан отдавна дава да се разбере, че има стратегия да управлява не за мандат, а за цял исторически период, от който страната му ще излезе пробразена както иска той.
Имам колеги унгарци, сред които не всички харесват Орбан. Но всички подчертават, че голямото мнозинство в тази страна толкова силно мразят социалистите след тяхното безславно управление, че каквото и да направят управляващите, засега подкрепата за Фидес е налице.
Надявам се да не съм объркал читателите. Бас държа, че поривите на Орбан за национализация им допадат. Обзалагам се също, че си задават въпроса защо у нас например никоя партия с потенциал да управлява, и най-вече социалистите, и дума не дават да се продума за национализация. И сигурно биха искали да узнаят дали ЕС ще разреши подобни експерименти.
Точно това питам и аз Еврокомисията напоследък. Говорителите са измъкват с обяснения, че не са получили текстовете на унгарските проектозакони. По темата за металните "отпадъци" вече има влязло в сила законодателство и комисията е започнала наказателна процедура. Проверих подробностите: хванали са се не по същество, а за дребен кусур, който унгарските власти със сигурност могат да остранят. Предполагам, че ще има по-остри реакции. Но  Орбан изобщо не го интересува какво мисли ЕС, освен ако може да засегне финансово страната му.
Има ли Орбанизацията почва у нас? Борисов и Орбан си приличат по това, че са от ЕНП и обичат да ритат топка. Но Борисов ляга и става, кланяйки се на иконата Меркел. За Орбан няма друга икона, освен неговата представа за могъща Унгария. Единствената алтернатива на ГЕРБ, разбира се, е БСП. Там се придържат към проевропейска политика до степен, до която изглеждаме по католици от папата. Нищо чудно, че предишното правителство сложи акциз на селските казани. В страните от ЕС на много места хора си варят домашни спиртни напитки, без никой да ги безпокои. ГЕРБ пък вградиха касови апарати за ДДС в автоматите за кафе, което също е световен куриоз.
В една реч в Брюксел през април Орбан каза, че страната му е "лаборатория на ЕС", защото благодарение на супермнозинството на Фидес, тя може да си позволи експерименти, немислими в други страни. Ако в Унгария част от реформите се окажат успешни, може би не трябва да си затваряме очите за тях?

 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 943

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 494

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 556

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 486

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ