Мъжете взимат все по-големи пенсии от жените
Дори и равенство в майчинството не може да скрие разликата между двата пола
/ брой: 282
Считаната доскоро привилегия на жените да се пенсионират по-рано от мъжете все повече не работи в техен интерес, отчитат експерти. При по-ниска възраст за излизане в пенсия те реализират по-малък стаж, по-трудно събират "точки" заради гледането на деца, а заради по-ниските си заплати пенсиите им също изостават от тези на мъжете.
Данни на НОИ сочат, че при мъжете средният индивидуален коефициент при пенсиите за осигурителен стаж и възраст при мъжете е 1,602, а при жените - 1,094. Осигурителният стаж - другият основен фактор в определяне размера на пенсиите, също сочи надолу и довежда до по-ниска пенсия от тази на мъжете. От получаваните парични обезщетениая за безработица жените без препитание са с 12 на сто повече от силния пол. Още по-голяма е тази разлика при регистрираните за дълготрайна безработица, където делът на жените е над два пъти повече, а средният размер на изплатеното обезщетение е по-ниско от това за мъжете.
При поляризацията жени-мъже в пенсионната област експертите привеждат и други факти - този път в полза на жените. От всички прекратени поради смърт лични пенсии например повечето са на мъже - 50,6 на сто. Средната продължителност на получаване на пенсия при мъжете е 5,5 години по-кратка в сравнение с жените. Жените, получаващи вдовишка добавка към пенсията на починалия съпруг, са над 4 пъти повече от получаващите я мъже. Средният месечен размер на вдовишката добавка за мъжете е по-ниска, отколкото при жените, тъй като се изчислява от пенсията на наследодателя, показват още справките на НОИ.
При компромисното приемане на каквато и да е работа от жените и бъдещите промени заради реформата разликите занапред ще се усещат още повече, прогнозират специалисти.
Мъже "в майчинство" е нов термин в нормативната уредба, засягаща осигурителния риск "болест и майчинство", където освен за жени вече са говори и за мъже, на които са изплащани обезщетения за бременност и раждане. Пълен нонсенс, твърдят специалистите и настояват за промяна на залегналата в Кодекса на труда терминология. Едно от предложенията е този социален риск да се нарича "болест и родителски отпуск".