ГЕРБ внася вот на недоверие за сектор "Сигурност"
Станишев: Това е най-неподходящата тема, която точно Борисов и Цветанов могат да измислят
/ брой: 24
Вотът на недоверие към кабинета "Орешарски" ще бъде за сигурността. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вчера. По думите му това ще стане в средата на идния месец. Аз мисля, че толкова провали вече там се насъбраха и дори че медии се опитват да прикрият проблема с бежанците. Изведнъж беше бум, всички всеки ден само това правеха и сега все едно се изпариха, разказа в типичния си стил мотивите Борисов. Според него бежанците не се изпарили, пак били по градовете, по джамиите. Пак са си тук. Просто дойде команда от "фамилията" да не се пише по тази тема. Това ще бъде вотът, завърши той.
Втората тема на вота щяла да бъде за "безпардонното подслушване". Видяхте какви детски обяснения дават на лична кореспонденция, че видите ли, не е МВР или ДАНС, а били частни структури, които всъщност по смисъла на закона са организирани престъпни групи. Кой работи по тях? Докъде са стигнали? Защо са толкова спокойни, че само по нас ще излизат такива разговори? Те да не би да не разговарят? Да не би, когато излъчват областни управители, министри, да не водят преговори, да нямат такива срещи, преди да стигнат до прегръдка и целувка? Нима така спонтанно се срещат на "Орлов мост", попита Борисов.
"Дали ГЕРБ ще внесат вот на недоверие или ще размислят за пореден път, не е ясно, защото сме виждали обръщане на 180 градуса от днес за утре. Второ, ако изберат темата сигурност, това е най-неподходящата тема, която точно Борисов и Цветанов могат да измислят". Така реагира на съобщението лидерът на Коалиция за България Сергей Станишев. "Те за какво са? За това да се възстанови системата от незаконно подслушване, която беше констатирана от прокуратурата и 800 души от медиите, журналисти, общественици и политици са били подслушвани. Това ли ще защитават? Или ще защитават това, че МВР се превърна по тяхно време в партизирана институция и инструмент за репресии на бизнеса, който рекетираше и отнемаше?", коментира Станишев. Той попита още дали ГЕРБ ще защитят няколкото тежки пробива в националната сигурност по времето на Цветанов, като се започне от първия терористичен атентат от десетилетия в България с жертви. Лидерът на БСП припомни взрива на Петолъчката и побоя на местни хора от Коиловци над френски разузнавачи, за които никой не е обяснил по какъв начин са се озовали в страната.
Бойко Борисов вкарва заместника си в дебати, за които знае, че са предварително загубени, репликира Лютви Местан, лидер на ДПС. Имам две обяснения за това: първото е, че Борисов става все по-неадекватен, а второто - че е възможно да бъде добре премислен тактически ход да пусне заместник-председателя си Цветан Цветанов по бобслея, каза той.
Цветлин Йовчев:
Темата е много добра, ще се види кой е помагал и кой е вредил
Мисля, че това е много добра тема, която ще даде възможност ние да кажем откъде сме тръгнали и мисля, че това ще бъде много добре за правителството. Това каза вътрешният министър Цветлин Йовчев по повод намерението на ГЕРБ да внася вот на недоверие за сектор "Сигурност" и политиката на кабинета за бежанците. Ще бъде добре за правителството да се види кой в този кратък период от време точно какво е правил, дали е помагал на страната си или е вредил, обясни министърът.
Критиката на вицепремиера бе насочена индиректно към бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. По-рано през деня излезе информация, че той е лобирал пред ЕНП България да бъде натисната за бежанците и нова бежанска вълна да нахлуе в страната. На въпрос дали български политици са замесени в инициирането на писмо от еврокомисар Малстрьом за отношението на България към бежанците, Цветлин Йовчев заяви: "Имам известни подозрения и съмнения в тази посока".
"Доста активно се работи и не прави чест на тези, които го направиха, защото всички усилия, които положихме, бяха наистина да успеем да овладеем тази криза и всичко беше в името на българските граждани. В момента да се опитва да се рови в тази посока, да се навреди на страната1 е най-малкото непочтено", посочи Йовчев. Той обясни, че в писмото не е имало заплаха за наказателна процедура.
На последния Консултативен съвет по национална сигурност имаше тези, че не би трябвало да имаме такива засилени мерки по границата и едва ли не би трябвало свободно да допускаме хора, след което да се съгласим веднага да ги третираме като бежанци, разказа Йовчев и допълни, че тезите са били изказани от Цветанов.