Мисия Брюксел
ЕС: Равнис по България!
Или кой се сърди на суверена на държавата - народа
/ брой: 287
Премиерът Борисов и финансовият министър Дянков могат да се гордеят. Срещата на върха на ЕС реши да лекува болестите на ЕС с рецепти, които те изпитват върху българите. Само че при нарушаване на финансовата дисциплина тези рецепти водят до загуба на суверенитет във финансовата област. Ние де факто загубихме своя финансов суверенитет, след като държавата фалира през 1996 г. Благодарение на МВФ сме стабилизирани, макар и при африкански нива на доходите. Но и за европейските граждани новите мерки ще имат прилика с изпитаната върху българите терапия на затягане на коланите.
ЕС няма собствена стая за мъчения, затова използва Международния валутен фонд, който е световен спец в тази област. Затова страни от ЕС ще попълват касите на МВФ с нови 200 милиарда долара. ЕС има собствен механизъм за подпомагане на закъсали държави от еврозоната, но той не хапе. Странно е, но МВФ, който по принцип беше създаден за подпомагане на Третия свят, сега харчи над 80% от ресурса си, за да спасява страни от ЕС.
Какви са позициите на европейската левица по темата? Председателят на ПЕС Сергей Станишев каза в интервю за Еурактив http://bit.ly/s87rFE, че е неправилно кризата да се потушава предимно чрез фискални мерки. Без политики, които да доведат до възстановяване на растежа и създаване на работни места, няма да има фискална стабилност, а рецесия, предупреди той.
Станишев също се изказа против "златното правило" за записване в конституциите на задължението страните да не надхвърлят бюджетен дефицит под 3% и външен дълг под 60 на сто от БВП. Подобно изказване направи и президентът Георги Първанов преди дни, настоявайки, че не бива да се залагат решения, които ще "вържат ръцете" на бъдещите кабинети.
Във Франция Франсоа Оланд, кандидатът на левицата за президентските избори през май, е твърдо против "златното правило". През септември, когато социалистите във Франция получиха мнозинство в горната камара на френския парламент, той обяви инициативата на Саркози за прокарване за такова правило за "мъртва". Впрочем френските социалисти получват мнозинство в Сената за първи път от 1958 г. насам.
Интересно се получава. От една страна, Саркози и Меркел, които се равняват по Борисов, член на същото политическо семейство, са за фискалната дисциплина. От друга, имаме левица със силни европейски позиции, която отхвърля фискалния подход и най-знаковата мярка на тази дисциплина - "златното правило".
Вече се работи по междуправителствен договор, основан на политическите решения на срещата на върха от 8-9 декември за съюз за фискална стабилност и засилване на дисциплината в еврозоната http://bit.ly/uJQfAK . България иска да се присъедини към този бъдещ договор, който ще бъде приет на ниво държавни и правителствани ръководители през март. След това ще започне процес на ратификации, който според Меркел трябва да премине при ускорено темпо, за да приключат до края на 2012 г. и договорът да влезе в сила в началото на 2013 г.
Вече има страни, които подобно на България първоначално заявиха готовност да участват в договора, но сега дават заден ход. Не е ясно как ще гласуват парламентите в Швеция, в Чехия, в Дания, но също във Финландия, която е членка на еврозоната. Лидерите на тези страни се изказват предпазливо, защото не е ясно какво ще влезе в новия договор, в изготвянето на който никой не ги е поканил да участват.
Но най-интересно е положението във Франция, където договорът ще види бял свят в разгара на кампанията за президентските избори. Не виждам как левицата във френския Сенат би пропуснала златния шанс да го отхвърли, барабар със "златното правило".
Очертава се освен Великобритания от договора да липсват още няколко страни. Неслучайно Дянков беше говорил за договор, в който участват малък брой страни, включващ България, но не и Франция.
Не се учудвам също, че премиерът Борисов е отказал дебат в Народното събрание по тези въпроси. Първо, те са му трудни, а второ, каже ли нещо, за разлика от друг път това би се превърнало в международна новина.
Интервюто на Станишев във всеки случай беше международна новина. Защото европейската левица не харесва съюза за фискална стабилност, а още по-малко недемократичния начин, по който той бива налаган на коалицията от желаещи. Не са Саркози и Меркел тези, които ще успеят да дадат отговор на кризата. И не можеш да пробуташ на европейците идеята, че трябва да се учат на мизерия от България.