5000 по-малко безработни до 24 г. за април
Усвояваме 110 млн. евро по програма "Младежка гаранция"
/ брой: 114
През март регистрираните безработни до 24-годишна възраст са близо 3151 по-малко спрямо същия месец на миналата година, а през април са намалели с 5000 души спрямо миналия април. Това съобщи зам.-министърът на труда и социалната политика Светлана Дянкова след заседанието на правителството. Дянкова подчерта, че благодарение на изпълнението на стратегията за Европейска младежка гаранция 1005 са преминали курсове на обучение, 650 са обучените по ключови компетентности, 86 са били стажанти. 6392 младежи до 24 г. са започнали работа в реалната икономика, а по субсидирана заетост - 2807. Зам.-министърът посочи, че за 4-те месеца, откакто съществува националният план за младежката гаранция за младежта, в програмата са включени 10 298 души до 24 години. В резултат броят на регистрираните младежи на тази възраст намалява и към 30 април са 31 108 безработни.
Социалното ведомство отчете успехи и по мерките за намаляване на безработицата сред младежите до 29 години. Броят им спада с близо 7000 от началото на годината. 68 290 са безработните младежи до 29 години. 15 000 младежи са заети в реалната икономика, а над 5000 са ангажирани в субсидирана заетост, включително в програми за стажуване и чиракуване. За 2014-2015 г. средствата, определени за България от Еврокомисията по Европейската младежка гаранция, са близо 110 млн.евро. Заедно с националното съфинансиране сумата по програмата възлиза на 240 млн.лв.
Променят Закона за насърчаване на заетостта заради ЕК
Правителството предлага на Народното събрание да направи промени в Закона за насърчаване на заетостта, за да бъдат отстранени констатации на Европейската комисия за несъответствие с европейското законодателство. ЕК смята, че със задължението за регистрация на всички посреднически договори, сключени с чуждестранни работодатели, и при въведен 5-годишен срок на валидност на удостоверенията се ограничава свободата на установяване и на свободно предоставяне на услуги. С промените ще се отменя регистрацията на посредническите договори и отпада дискриминационният елемент спрямо посредниците за наемане на работа в чужбина, като се въвеждат съпоставими изисквания за осъществяване на дейността по отношение на всички посредници, работещи в България. Това ще доведе и до намаляване на регулаторната тежест и административните разходи за бизнеса предвид отпадането на таксата за регистрация на посредническите договори. Въвежда се и безсрочна регистрация за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.