12 Ноември 2024вторник23:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Букурещ търси формула за управление

От началото на кризата в Румъния бизнес дейности за 11,3 млрд. са обявени в несъстоятелност

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 1980

Неразбирателството между президента Траян Бъсеску и управляващата коалиция създаде условия за търсене на нова форма на управление на Румъния, пише вестник "Ромъния либера". Изданието допълва, че сред възможните конфигурации са сформиране на правителство на малцинството или експертно правителство. Бъсеску обяви, че изпитателният срок в отношенията му с правителството изтича на 1 септември.
"Заедно с министър-председателя ще определим кои са министрите, които не са извършили преструктуриране на министерствата си и ще си направим извода, че тези министри не са разбрали, че в Румъния държавните пари трябва да се пестят", заяви Бъсеску. Това негово изявление идва на фона на критиките от миналата седмица на държавния глава по повод увеличаването на данък добавена стойност.
"За първи път обявявам публично, че не съм поддръжник на повишаването на ДДС. Според мен това бе грешно решение, защото не действа точно там, където е проблемът в бюджета. Има две проблеми зони: прекалено големият брой работещи в бюджетния сектор и прекалено големият процент от приходите в държавния бюджет, които използваме в социалната сфера", уточни държавният глава.
От началото на август по-голямата част от служителите в държавния сектор ще бъдат принудени да живеят с около 600 леи (около 300 лева) на месец, показват сметките на специалистите от обществените институции, отбелязва в. "Путеря".
Намаляването с 25% на заплатите в държавния сектор влиза в сила от този месец, така че намалените заплати ще бъдат получени през август. Въпреки че премиерът Емил Бок и финансовият министър Себастиан Владеску обещаха, че ще намерят законова форма за намаляване на заплатите на работещите в държавните компании също с 25%, досега правителството не е взело никакви мерки в тази посока.
Румънските медии отбелязват, че управляващата Демократично-либерална партия е изготвила нов план от 7 мерки за съживяване на икономиката. Сред тях са освобождаване от данък печалба на новосформирани фирми и намаляване с 10% на данък добавена стойност за ремонт на жилища.
Същевременно в. "Зиарул финанчиар" съобщи, че над 13 500 фирми в Румъния са фалирали от 2008 г. насам. Тяхната бизнес дейност възлиза на повече от 11,3 милиарда евро, сочат данните на търговския регистър, анализирани от вестника. Сто и тринадесет от фалиралите фирми са имали по над 250 служители. Фирмите, които са обявили несъстоятелност в периода 2008-2009 г., са предимно в сферата на търговията и на преработвателната промишленост. Специалистите са на мнение, че броят на фирмите в несъстоятелност ще продължава да расте до края на годината.


Румъния е отчела през юни ниво на инфлацията от 4,38%, съобщи Националният институт по статистика. През юни цените са нараснали средно с 0,16 на сто. Най-голямо увеличение е имало в сферата на услугите - от 0,57%, хранителните стоки са поскъпнали с 0,06 на сто. МВФ ревизира неотдавна прогнозата си за равнището на инфлация в Румъния т.г. от 3,5% на 7,9% след увеличаването на ДДС с пет процента от 1 юли.
Букурещ реши да вдигне с 5% - от 19 на 24 на сто, данък добавена стойност от 1 юли, за да спази ангажимента си пред МВФ за свиване на бюджетния дефицит до 6,8% от БВП т.г., което бе условие за получаване на нов транш от заема, договорен миналата година. Според Националната банка на Румъния нивото на инфлацията в страната ще достигне 8% до края на годината.

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ