10 Ноември 2024неделя17:02 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

20 хил. с вродени сърдечни малформации не получават необходимата медицинска грижа

/ брой: 222

автор:Аида Ованес

visibility 932

Аида Ованес


Около 20 хил. души у нас са възрастните с вродени сърдечни малформации, но поради организационни пропуски в здравната система повечето от тях не получават необходимата им медицинска грижа, тъй като вече са пълнолетни. За това алармираха от Дружеството на кардиолозите в България. Годишно у нас се раждат 500 до 700 деца с вродени сърдечни малформации (ВСМ), чието  обгрижване е централизирано и се провежда в единствения у нас център в Националната кардиологична болница, обясни проф. Анна Кънева, завеждащ Клиниката по детска кардиология в болницата. Над 80% от децата с ВСМ у нас станаха възрастни и се смята, че около 20 хил. пациенти имат специфични потребности.

Необходимо е създаване на поне още един център за тези пациенти, например на територията на голяма университетска болница, категоричен е председателят на дружеството доц. Васил Трайков. Проф. Кънева предлага всеки с ВСМ да носи в себе си малка пластика с информация за заболяването. Специалистите призовават към създаване на електронен регистър за пациентите с ВСМ, повишаване квалификацията на кардиолозите у нас с оглед нуждите на възрастните с ВСМ, разрешаване на детските кардиолози да се грижат за тях и след навършването им на пълнолетие. Необходима е и промяна в изискванията и финансирането от НЗОК за проследяване на възрастните пациенти с ВСМ.

Благодарение на съвременната медицина преживяемостта на тези болни се увеличи. Ако в средата на ХХ в. съотношението на децата и възрастните с ВСМ е било 70:30, в момента е обратното, поради което се налага специфична грижа и за хората над 18 г. с ВСМ. Очаква се през 2030 г. около 11% от възрастните с ВСМ да бъдат над 60 г.

ВСМ вече се приема за хронично заболяване, което налага проследяване през целия живот. Хората с ВСМ условно се делят на 3 групи. В първата са по-леките случаи, при които проследяването може да се осъществява по местоживеене. Във втората са пациенти с умерена сложност и според европейските насоки необходимо е те да посещават специализиран център поне през 2 години. Последната група - пациенти с тежки комплексни случаи на ВСМ, е необходимо да бъдат проследявани в специализиран център.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2619

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2526

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1493

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2338

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2481

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2569

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2662

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2816

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2260

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2291

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2342

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1985

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ