Изборът на кметовете влиза в КС
Мнозинството отхвърли ветото на президента върху Изборния кодекс. Това е спасителният ви пояс, заявиха от левицата
/ брой: 16
"Коалиция за България ще се обърне към Конституционния съд заради дискриминационните и противоконституционни текстове в Изборния кодекс." Това обяви вчера социалистът Янаки Стоилов от парламентарната трибуна при обсъждането на наложеното президентско вето върху кодекса. Стоилов уточни, че става въпрос за текстовете, с които се ограничава изборът на хората в малките населени места, както и в районите на градовете, да избират кмет. "Правителството се дави и това е вашият спасителен пояс", заяви от своя страна Мая Манолова. "Този документ ви е необходим, за да се извадите от блатото, в което затъвате", продължи социалистката. Манолова обаче обърна внимание на управляващите, че нито една законодателна поправка няма да им върне изгубеното доверие на хората.
Въпреки забележките, отправени отново от страна на опозицията и Синята коалиция, мнозинството отхвърли ветото на държавния глава. Против се обявиха социалистите и ДПС, а сините се въздържаха.
Дебатите продължиха около час и половина. В началото шефката на правната комисия Искра Фидосова изчете чинно становището по текста на ветото. Янаки Стоилов обаче веднага обърна внимание на Фидосова, че в кодекса има текст, който сам по себе си е достатъчен да бъде прието ветото на президента - ограничаването на правото на избор. "Различните критерии, които се въвеждат при избора на кметове, не само са нецелесъобразни, но и противоконституционни", заяви Стоилов. Той допълни, че това противоречи на равнопоставеността на гражданите. Стоилов се обърна към мнозинството, че с този текст напълно субективно дискриминират хората.
"Който и да е президент, би се възползвал от правото си да наложи вето на този кодекс", заяви от своя страна Ремзи Осман от ДПС. Той предупреди управляващите, че истината ще възтържествува и те ще го усетят с резултатите от приемането на кодекса. "Не бива да се отнемат граждански права", предупреди Осман. Не може да се говори за демокрация, когато се отнема правото на глас, продължи той. Осман обърна внимание на депутатите, че правната комисия със своето становище се опитва да подведе цялото Народно събрание, цитирайки европейски практики. "Как може да стимулирате гражданите да нарушават закони", запита мнозинството депутатът от ДПС. Осман запита и защо сега не покажат кадри от автогарата в Кърджали, където със сигурност в момента има около 30 автобуса. "Показвате ги само в дни на вот", подчерта той. Това са български граждани, колкото и неприятно да е това за някои", подчерта Осман. "Уседналостта е нещо различно от лишаването от право на глас", подчерта депутатът. ДПС ще информира всички международни организации за този проблем, заяви Осман.
Искра Фидосова реши да брани партията си и кодекса и заяви, че била шокирана от някои от мотивите в президентското вето. Относто уседналостта правистката заяви, че изискването се въвеждало, за да се изгради трайна връзка между избиращ и избиран. Лютви Местан обаче й обясни, че като юрист трябва да бъде доста по-обективна в изказванията си, както и че доста нескопосано се позовава на европейски практики.
Избирателният кодекс е законодателен подвиг, хвърли се да брани управляващите и атакистът Павел Шопов.