06 Юли 2024събота01:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инсултът покосява 50 000 души у нас за година

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 335

50 000 души у нас средно за година получават инсулт. На всеки десет минути един човек се разболява от коварната болест, като за 2023 година са починали 5500 човека, обяви вчера доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в столичната болница "Св.Анна" по време на дискусия "Инсултът-поглед в черната кутия".
По думите му големият проблем се крие в изписаните живи пациенти, тъй като в рамките на една година поне още половината от преживелите инсулт умират.
"Инсултът е лечим, а  терапията е безплатна. При съмнение за инсулт трябва да се действа бързо, основният "коз" е спешността, тъй като при поява на инсулт пациентът разбира последен или ако разбира, няма как да съобщи на околните", подчерта доц. Калпачки.
Съвременно лечение на инсулт се извършва в около 50 звена в България, което е напълно достатъчно, но дори да приемем, че са разпределени добре, повече от половината от тях правят по-малко от 10 тромболизи на година, посочи той.
Национален план за борба с инсулта в България все още липсва. През ноември 2023 г. невролози посочиха, че проектът на плана показва какво трябва да се предприеме до 2030 г. в България за постигане на по-добра първична профилактика на инсулта, по-добра диагностика, центровете, до които пациентът да стигне бързо и да получи адекватно лечение.

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 628

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 404

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 396

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ