09 Ноември 2024събота02:05 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Стратегията на Клинтън

В Баку държавният секретар на САЩ балансира между демокрацията и стратегическото значение на Азербайджан за войната в Афганистан

/ брой: 152

автор:Дума

visibility 2265

Мери Бет Шеридан

"Вашингтон пост"

След като произнесе важна реч в Полша, в която насърчаваше демокрацията, американският държавен секретар Хилари Клинтън отиде в неделя в страна, която хвърля блогърите си в затвора, произвежда избори, смятани до голяма степен за фалшифицирани, и която премахна ограниченията върху продължителността на президентските мандати. Но Клинтън подходи доста предпазливо към проблема с демократичните реформи в тази страна. Това е така, защото тази страна се казва Азербайджан и е ключов транзитен път за американските сили и доставки за Афганистан.
Посещението на Клинтън показа ясно колко ловък трябва да бъде човек, за да може да балансира интересите на демокрацията и тези на сигурността. Представители на бившата администрация на републиканците обвиниха администрацията на Обама за това, че оказва по-слаб натиск по проблемите на демокрацията и демократичните реформи, когато говори със страни като Русия и Китай, за да постигне напредък в разговорите по други трудни въпроси.
Администрацията на Обама обаче оспорва тези обвинения. Клинтън пък произнесе в последните месеци няколко доста запомнящи се речи, посветени на въпросите на демокрацията и свободата на интернет, в това число и речта й в Полша в събота, в която тя изрази тревогата си от все по-нарастващия контрол по света върху групите за защита на гражданските права. Но в неделя нейната първа цел беше подобряването на връзките на САЩ с Азербайджан.
Авторитарните управници на тази страна се оплакаха, че администрацията на Обама ги пренебрегнала, като е оставила празно за повече от година посланическото място и като не е поканила Азербайджан да присъства на конференцията по ядрената сигурност през април.
Клинтън, обхваната от амбицията за подобряване на отношенията, включи Азербайджан като етап от обиколката си в пет страни от бившия СССР. Тя пристигна там по-малко от месец след визитата на американския министър на отбраната Робърт Гейтс, носещ писмо от президента Обама, в което се обещаваха по-близки връзки.
Президентът Илхам Алиев посрещна топло Клинтън в неделя сутринта в своя палат с изглед към морето - внушителна сграда с меден цвят и с полилеи с размерите на коледни дръвчета. "Уверен съм, че Вашата визита ще укрепи това партньорство", заяви той.
На това Клинтън отвърна, че взима въпроса за двустранните отношения присърце. Тя похвали процъфтяващата азербайджанска икономика, култура и принос към американските усилия в Афганистан и Ирак.
Запитана на пресконференция относно ситуацията с човешките права в Азербайджан, Клинтън отвърна: "Видяхме, че е постигнат напредък в тази насока." Това веднага накара азербайджански журналист да я запита: "Казвате, че има напредък. Можете ли да ни обясните в какво се изразява той? Та положението с човешките права в страната се влошава от година на година", каза репортерът.
Правозащитни организации твърдят, че азербайджанските лидери, добили сила от богатството от петролните залежи, стават все по-малко демократични. През 2009 г. "властите в Азербайджан затегнаха авторитарната си хватка и започнаха да управляват с все по-голяма безнаказаност", твърди организацията Фрийдъм хаус в последния си доклад.
Азербайджан от 1993 г. е управляван от членове на клана Алиев. Първи беше Гейдар Алиев. А сега е синът му Илхам. Клинтън нямаше как да не забележи тяхното влияние върху страната. Тя кацна на летище "Гейдар Алиев", после се придвижи по магистралата "Гейдар Алиев" и накрая мина покрай културния център "Гейдар Алиев". Клинтън се опита да прибегне до спокойното убеждаване вместо към конфронтацията, като каза на Илхам Алиев, че тя лично е изпитала на гърба си критиките на медиите и трудностите на демокрацията, но това я е направило по-добър политик.
Запитана на пресконференцията "какъв приоритет отдава на въпроса за демокрацията в Азербайджан", Клинтън заяви, че връзката е сложна и изградена от важни взаимосвързани въпроси. "Демократичните реформи винаги са една от нашите водещи цели спрямо всяка една развиваща се страна", заяви тя.
Клинтън отбеляза, че се е срещнала с азербайджански младежки организации, някои от които се борят за демократични промени. Официални представители твърдят, че тя е разкритикувала в частен разговор с Алиев изпращането в затвора на двама млади блогъри миналата година - нещо, което мнозина в страната възприеха като наказание за техните подигравки срещу правителството.
Според Томас де Вал, експерт по Азербайджан във фондация "Карнеги за международен мир", както изглежда администрацията на Обама има други приоритети във връзките с Азербайджан, вместо насърчаването на демокрацията. "Те са решили, че това е страна, с която имат за обсъждане две прекалено сериозни теми, свързани със сигурността", смята експертът.
Пристанищата на Азербайджан, железопътните линии и въздушното пространство на страната са от изключително важно значение за придвижването на американските войници и оборудване за Афганистан.
Втората тема, свързана със сигурността, е спорът относно Нагорни Карабах, който беше завладян от Армения по време на война в началото на 90-те години, отнела живота на около 30 000 души.
По време на срещите си в Азербайджан, а после и на тези, състояли се същата вечер в Армения, Клинтън призова двете страни да намерят мирно решение на конфликта и обеща, че САЩ ще продължат да подкрепят усилията за уреждане на този спор.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ