14 Юли 2024неделя21:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Прах от дюни в очите

/ брой: 7

автор:Наталия Гергова

visibility 599

"Пясъчните дюни са образувания, формирани от насипване на пясъци под въздействието на вятъра. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни". Това е "прецизираното" определение за дюни, дефинирано от Министерството на регионалното развитие, което ведомството на Лиляна Павлова предлага да бъде вписано в допълнителните разпоредби на Закона за защитените територии. Над "прецизирането" на текстове в разни закони, уж за опазване на дюните, са се потили експертите на три министерства - регионалното, земеделското и на околната среда.
Чудно обаче, "непрецизираното" определение за дюни във физическата география е... същото. Само дето белите дюни се наричат още голи.
Тия потящи се експерти са разработили и текстове, с които се "забранява строителството върху пясъчни дюни, попадащи в границите на защитени територии и защитени зони". Това "попадащи" звучи някак съмнително. Ами какво става, ако има "непопадащи"?
Освен това забраната за строителство върху дюни (всички, а не само "попадащи") съществува отдавна в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Ако не беше така, нямаше да има "Дюнигейт". Нямаше да има "Дюнигейт" и ако правителството на Бойко Борисов беше изпълнило решението на предишното правителство към закона да бъде изработена кадастрална карта на всички дюни (не само "попадащи"), за да се изключи каквато и да е възможност за разрушаването или застрояването им.
Ей това трябваше да направят експертите. А не в три министерства да кипи усилен труд със съмнителен привкус в отчаян опит да ни хвърлят прах в очите. Вкарването на дюните в една дузина закони, та чак и в този за опазване на земеделските земи, някак натрапва усещане не за защита, а за оран. При това дълбока. 
 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1664

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1866

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1882

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1707

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1733

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ