16 Септември 2024понеделник05:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иво Христов: Малките и средни фирми да имат улеснен достъп до суперкомпютрите в ЕС

Необходимо е балансирано географско разпределение на суперкомпютрите в рамките на Европейския съюз, смята евродепутатът

автор:Дума

visibility 378

„Пандемията доказа необходимостта от общоевропейски стратегически подход във високопроизводителните изчислителни технологии. Именно тези технологии позволиха бързото разработване на ваксините срещу COVID-19.“

Това заяви по време на пленарното заседание на Европейския парламент в сряда Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Българският евродепутат бе докладчик в сянка по доклада на Мария да Граса Карвальо от Португалия относно предложението за регламент на Съвета за създаване на Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии. Докладът бе приет от евродепутатите в четвъртък с 643 гласа „за“, 9 „против“ и 44 „въздържал се“.

Мисията на Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии е да изгради и поддържа интегрирана инфраструктура на световно равнище за суперкомпютри и данни, както и висококонкурентна и иновативна екосистема за високопроизводителни изчислителни технологии. В края на месец май Съветът постигна съгласие по общ подход по предложението за регламент, който замества съществуващия. Той е приведен в съответствие с бюджета на ЕС за годините 2021-2027, като по този начин дава възможност на Съвместното предприятие да използва финансиране от програми като „Хоризонт Европа“, „Цифрова Европа“ и „Механизъм за свързване на Европа“.

„Осигуряването на стратегическата автономия на Съюза, особено по отношение на критичните инфраструктурни компоненти, е предусловие за успеха на Съвместното предприятие за високопроизводителни изчислителни технологии“, каза още Иво Христов.

По думите му, второто ключово условие е гарантирането на сигурността на веригата за доставки на закупените технологии и системи и покриването на високи стандарти за киберсигурност.

В изказването си в пленарна зала българският евродепутат обърна внимание на факта, че оперативната съвместимост между суперкомпютрите и технологиите, базирани на изкуствен интелект, също трябва да бъде осигурена, ако искаме да разгърнем максимално потенциала на фармацевтичния сектор и да въведем подобрения в сферата на здравеопазването.

„Високопроизводителните изчислителни технологии ще дадат тласък на базираната на данни икономика, като същевременно ще осигурят стимули за иновациите на малките и средни предприятия, които трябва да имат осигурен достъп до суперкомпютрите“, смята Иво Христов.

Според българския евродепутат, за да се увенчае с успех дейността на Съвместното предприятие, трябва да бъдат насочени усилията в няколко посоки:

-    да се осигури балансирано географско разпределение на суперкомпютрите в рамките на Съюза;

-    да се отдели специално внимание на така наречения стълб за разширяването на употребата на уменията;

„Именно липсата на достатъчно специалисти и на подходящи цифрови умения се очерта като една от основните слабости в работата на Съвместното предприятие до този момент. Затова, наред с изграждането на мощности, следва да се инвестира в развитието и задържането на таланти. Улесняването на достъпа до суперкомпютри за стартиращите предприятия трябва да върви ръка за ръка с организирането на информационни кампании и осигуряването на специализирани обучения“, категоричен е Христов.

По думите му, не на последно място, мерило за успеха на Съвместното предприятие ще бъде координацията в употребата на високопроизводителните изчислителни центрове за осъществяването на приоритетите, заложени в областта на данните, здравеопазването и промишлеността.

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1373

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1436

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 1080

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1541

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1441

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1213

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 2360

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 2438

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 2297

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1355

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ