27 Септември 2024петък07:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да се сетим за "Белене"

/ брой: 79

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1963

При многобройните протести, които тресат държавата, вчера в София синдикатите извадиха тежката си артилерия - миньорите. Работещи в държавните "Мини Марица-изток" излязоха на протест срещу отказа на енергийния министър Теменужка Петкова да увеличи цената на въглищата с 15%. В този спор всеки си има своя истина. Ако цената на въглищата се вдигне, ще последва поскъпване и на тока. Ако цената остане същата, дружеството няма да може да изпълнява инвестиционната програма и по този начин ще фалира. Има и трето мнение. Според АИКБ исканото поскъпване на въглищата е напълно неприемливо. Недостигът на пари е поради тяхното разхищаване, а не заради ниската цена на въглищата. Рудниците са обраснали с многолюдна администрация, освен това правят много несвойствени за тях разходи, които им се налагат по всякакви причини, но не и поради нужди на производството, твърдят от бизнес организацията.
При подобни ситуации истината е някъде по средата. В случая обаче тя трябва да се търси изцяло на друго място. В този вид въгледобивът няма бъдеще. След като веднъж вече Брюксел удължи срока, ТЕЦ-овете трябва до 2021 г. да модернизират своите пречистващи инсталации. Общият обем на необходимите за това инвестиции е около 3 млрд. лв, които няма откъде да дойдат. И ако ТЕЦ-овете спрат работа поради екологични причини, добивът на въглища губи смисъл.
Оказва се, че еконормите, налагани от Брюксел, за чистота и отделяните вредни емисии няма да могат да бъдат покрити и от най-модерните ТЕЦ-ове у нас. Те са неизпълними дори за централи в Германия, Румъния, Полша. Какво излиза в крайна сметка. Назрява необходимостта за смяна на технологиите в енергетиката, още повече че 40% от тока у нас се добива именно от Маришките ТЕЦ-ове. И тук няма как да не се сетим за АЕЦ "Белене", чието забавяне може да се окаже фатално.

 

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ