09 Ноември 2024събота14:15 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Актуално

И Ирландия потъва във финансовия водовъртеж

/ брой: 126

автор:Иван Аладжов

visibility 6058

Мрачните облаци на кризата надвиснаха и над зеления остров. Държавните дългове на Ирландия през последните две години нараснаха на над 180 млрд. евро (близо 70% от БВП), а бюджетният дефицит експлодира - 14,7%, като през 2007 г. все още имаше излишък от + 0,3%. И докато допреди 2-3 години островът продължаваше масово да привлича чуждестранна работна сила, а безработицата бе почти непозната, нейният ръст през последната година набра зашеметяваща скорост. От страната отново масово започнаха да емигрират хора поради липса на препитание, както бе през най-тежките години в историята на тази държава.
Правителството наложи радикална програма за икономии, имаща за цел да предотврати грозящия държавен банкрут на наричания до неотдавна от медиите гальовно "Келтски тигър". А вече и на тази страна, причислявана към групата на държавите PIIGS или GIPSI (пренебрежителен намек за англ. "свине" или "цигани"), й се налага все по-настойчиво да убеждава финансовите пазари в своята благонадеждност като длъжник.
Изходът от най-тежката икономическа криза от 70 години, както я нарече премиерът Брайън Кауън, струва прескъпо на ирландците. С радикална програма за икономии консервативното правителство в Дъблин се опитва да предотврати фалита на държавата и да спести през идните години 16,5 млрд. евро. Най-напред бяха засегнати служителите в публичния сектор, които вече трябва сами да плащат вноски в държавния пенсионен фонд. С други мерки - съкращаване на детските надбавки, драстични икономии в администрацията и замразяване на заплатите в публичния сектор, е предвидено спешно да бъдат икономисани поне 2 милиарда.
Тази антисоциална програма е обявена от кабинета за безалтернативна. Ирландия трябва спешно да убеди международните пазари в надеждността си на длъжник, така че разходите по новите кредити да не експлодират допълнително. За втора година рецесията донесе и през 2009 г. спад в икономиката от  8% без перспективи за съществена промяна. Всяка седмица стотици хора "изхвърчат" на улицата без работа и препитание. Така например комюпърният гигант DELL премести производството си от Ирландия в Полша. И много други компании също напуснаха острова. А индексът на безработица в Ирландия надхвърля вече 12% с растяща тенденция. Фирми масово фалират или почти панически напускат страната. Чуждестранните инвестиции, на които дълго време се крепеше цялата икономическа политика и за чието високо ниво страната години наред бе давана като пример, вече безвъзвратно пресъхнаха. Като този модел на развитие вече окончателно е история.
Драматичният срив в данъчните приходи и растящите държавни разходи доведоха през последните месеци до рекорден бюджетен дефицит, реално заплашващ страната с банкрут. Ирландците днес са принудени да свикнат със значително по-нисък жизнен стандарт. Налага се държавата да харчи по-малко, като трябва да взима все повече от хората. Поне засега правителството не се осмелява да се захване с решаването на един основен проблем. Публичният сектор струва годишно по 20 млрд. евро, като тази сума трябва да се набавя от едва 1 милион данокъплатци. А с експлоадиращата безработица те стават все по-малко, така че в администрацията, и не само там, предстоят още много драматични съкращения.
Всичко сочи, че както през изминалите години по отношение на ускорения растеж, основаващ се на привличането на чуждестранни инвестиции, така и днес в насока на радикалното понижаване на социалните стандарти и на жизнения стандарт Ирландия отново ще бъде водеща в Европа. Но вече - по пътя надолу!

(по материали от чуждестранния печат)

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1548

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1405

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1524

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1518

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1461

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1347

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1401

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1303

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ