02 Септември 2024понеделник17:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Точката на И-то

Намесва ли се "Фейсбук" в изборите?

/ брой: 108

автор:Иво Атанасов

visibility 2871

Въпросът изглежда риторичен. При толкова много профили, групи и страници, използващи социалната мрежа за политическа агитация. При организираните от партийни централи огромни армии от тролове, възхваляващи правилните кандидати и окарикатуряващи и дори надъхващи омраза към другите. При съмненията за повлияването на щатските избори от руски хакери и при злоупотребата с личните данни на 87 милиона потребители от страна на британската анализаторска кампания "Кеймбридж Аналитика", вече доказано допринесла за избора на Доналд Тръмп и вероятно за резултата от референдума за "Брекзит". Във всички изброени и в многобройни други случаи между "Фейсбук" и потребителя застава трета страна, която пряко или чрез разработените приложения влияе върху политическите нагласи. Въпросът обаче е дали самата социална мрежа, без нечие посредничество, работи за постигането на определен изборен резултат?
Представете си, че сте начело на медийния регулатор и в деня на парламентарния вот виждате във "Фейсбук" снимка от профила на ваш служител, в горната част на която, където са известията за последните публикации на приятелите, стои бутон, подобен на този за харесване, само че текстът му е: "Днес е изборният ден! Разберете къде да гласувате и споделете, че сте гласували!" Веднага влизате в собствения си профил, но в него това съобщение го няма. Звъните на приятели и познати, някои са го получили, други - не. Но защо не е показано на всички? Може ли това да има нещо общо с политическите нагласи на различните потребители? Веднага след края на гласуването бутонът изчезва. Питате председателя на Централната избирателна комисия, звъните на познати в правителството, но никой не е разбрал за бутона или пък не го е взел на сериозно. Може би защото обикновеното напомняне да се гласува изглежда на пръв поглед съвсем безобидно.
Всичко това се е случило с Елфа Гилфадотир, шеф на исландския регулатор, и бе споделено от нея на пролетната сесия на Европейската платформа на регулаторите в аудио-визуалния сектор (ЕПРА), състояла се наскоро в Люксембург. Оказа се, че прозорецът за гласуване е използван за пръв път в САЩ през 2008 г. През 2010 г. е изпратен на 61 милиона потребители, т. е. на всеки четвърти избирател, вследствие на което до урните отиват 340 хиляди допълнителни гласоподаватели, или 0,6%. Две години по-късно "Фейсбук" отново проверява способността си да влияе. В щатските президентски избори са активирани 270 хил. гласоподаватели повече, което е 0,24%. Дали е много или малко, може да се преценява по това, че през 2000 г. Буш победи Гор във Флорида само с 537 гласа. А ако Гор бе спечелил в този щат, щеше да стане президент. Бутонът се използва и през 2016 г. Извън САЩ е приложен най-напред за референдумите в Шотландия (2014 г.) и Ирландия (2015 г.), както и в изборите в Обединеното кралство през 2015 г. "Фейсбук" си е послужил с него и при референдума за "Брекзит" през 2016 г.
В страната на Елфа Гилфадотир - Исландия, "Фейсбук" се използва почти от всекиго. В парламентарните избори миналата есен, когато доказано е приложен voter button, активността е много висока, въпреки че това е петият вот само за четири години. На Пиратската партия например не й достигат само шест гласа, за да получи още едно място в парламента. Влиянието на бутона е безспорен факт, но не е ясно защо едни потребители го получават, а други - не. Защо някои го виждат като напомняне в горната част на новините си, а други - като пост, качен от приятел. При някои прозорецът излиза на всичките им устройства, а при други - само на компютрите им.
Когато възникне проблем и той прерасне в скандал, "Фейсбук" се оправдава по един и същи начин: че за това са виновни злонамерени или безотговорни потребители. Но в случая с бутона за гласуване извинението с трети страни не върви, това си е работа на самия "Фейсбук". Той лесно може да определя политическите нагласи на потребителите си, дори и на онези, които се въздържат от онлайн политическа дейност. Чрез комбиниране на данните за хората, които са гласували, с информацията за политическите им пристрастия персоналът на Марк Зукърбърг има уникалната възможност да научава как употребата на бутона се отразява върху поведението на групите с различни политически нагласи. Което му позволява да използва този инструмент избирателно в подкрепа на кандидати и политически партии по своя собствена преценка.
През 2014 г. "Фейсбук" обяви намерението си да приложи voter button-а в целия свят. Оттогава пази мълчание по темата. А свидетелства за използване на този инструмент идват от всички континенти. От изслушването на Зукърбърг в Сената и в ЕП не стана ясно дали върху това мощно средство за влияние ще се упражнява обществен надзор. Или ще се наложи да преглътнем обстоятелството, че безконтролната игра на една корпорация с изборите е най-новият и най-висшият засега стадий на демокрацията.

Други тестове от автора на www.ivoatanasov.info

БСП изключи Корнелия Нинова

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 167

България има нужда от алтернатива на десните бюджети на ГЕРБ

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 167

Електронните рецепти може да се изпълняват и частично

автор:Аида Ованес

visibility 702

/ брой: 167

С 12% поскъпнаха жилищата в София само за 6 месеца

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 167

От Витоша се лови и таксува роуминг със Сърбия

автор:Дума

visibility 770

/ брой: 167

Летището в Пловдив отново е изцяло собственост на държавата

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 167

България е първа в ЕС по ръст на купени нови коли

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 167

Войната в Газа върви с акция за ваксиниране

автор:Дума

visibility 782

/ брой: 167

Засилено присъствие на КФОР в Митровица

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 167

Белград успокоява Москва за "рафалите"

автор:Дума

visibility 788

/ брой: 167

Накратко

автор:Дума

visibility 1636

/ брой: 167

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 1115

/ брой: 167

Защитете децата!

автор:Боян Бойчев

visibility 1128

/ брой: 167

Пчеларският сектор е поставен на колене

автор:Дума

visibility 773

/ брой: 167

1 кг хубав мед струва колкото килограм домашно масло

visibility 697

/ брой: 167

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ