09 Ноември 2024събота01:07 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Богове и богини

Аполон и Дафна "оживяват" чрез керамични пана и скулптури във варненска галерия

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 3390

Пределно широката тема от заглавието на изложбата - "Богове и богини", се конкретизира в образи от старогръцката митология и библейски сюжети. В полисите на Древна Елада глиптиката (скулптурата - триизмерна или двуизмерна; от керамика, мрамор и бронз; статуи и релефи) е използвана, за да се направят невидимите неща - видими в характерната елинска антроморфизация (боговете са с човешки образи). Старогръцката класическа скулптура е съпреживяване на божественото, защото внушава, че боговете и богините са съвършени. Те са красиви, хармонични, справедливи. Библията признава, че човешката телесност е короната на божественото творение, затова и изображенията с библейски сцени и персонажи са били предмет на изящните изкуства.
"Човекът има нужда от своите богове и богини" (К. Юнг). Интерпретация на тази човешка необходимост дава експозицията на Маргарита Иванова и Спас Киричев. В техниката на керамичните пана и малката пластика са предадени библейски сцени и митологични разкази, отделни образи на богове - Леда, Афродита, Европа, Флора, Дафна и др. Кавалетните пластики на Спас Киричев са фигурални композиции, в които е търсена най-вече естетиката на красивото. Авторът използва съчетание на различни фактури - чиста фактура в комбинация с релефна. Декоративната стилистика е разработена в паната на Маргарита Иванова. Ползваните материали са шамотизирана глина и глазури.
Маргарита Иванова е родена в Пазарджик.  Завършила е Художествената академия, специалност приложно изкуство - керамика. Работи в областта на кавалетната керамика, монументалната и малката пластика. Носителка е на наградата за пластика на община Пазарджик. Спас Киричев е роден през 1959 г. в Пазарджик. Завършил е Художествената академия в София, специалност скулптура. Получава награда за скулптура в ОХИ - Благоевград, както и приз на община Пазарджик.
Експозицията "Богове и богини" във варненската галерия "Актив арт" (ул. "Дунав" 5) е първото съвместно представяне на артистичното семейство. Техните работи може да се видят до 4 ноември.
         



 




 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ