12 Септември 2024четвъртък23:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вирусолози са за трета ваксина срещу морбили

Има риск от разпространение на заразното заболяване и у нас

/ брой: 6

автор:Аида Ованес

visibility 1191

От години повечето вирусологични центрове препоръчват въвеждането на трета бустерна доза за морбили, казва инфекционистът д-р Трифон Вълков. По думите му е крайно време е това да бъде въведено с оглед на профилактика. Доживотен имунитет към морбили няма, възможно е 10 години след имунизацията титърът на антителата, който ни защитава, да спадне, обяснява инфекционистът. По думите му, дори ваксиниран, ако след много години срещне вируса, може да се зарази.
Преди дни главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев заяви, че и у нас има риск от разпространение на морбили заради непълен обхват с ваксината. Той подчерта, че морбили е най-заразното от заболяване и рискът някой неимунизиран да се разболее е 96 на 100.
ДУМА припомня, че през 2019 г. и в България, както в много страни по света, имаше много висок ръст на случаите на морбили. Тогава от СЗО обявиха 300% ръст на случаите за една година. През 2019 г. България прие Национална програма за елиминация на морбили и рубеола до 2022 г. Масовата имунизация срещу морбили у нас се въвежда в края на 60-те години на ХХ в., която преминава през различни етапи, но резултатът е сериозен спад на случаите, като в период 2002-2004 г. няма регистрирани случаи, а по-късно - единични, като повечето са внесени от чужбина. През 2009-2011 г. избухва епидемия с 24 починали заради голям брой неваксинирани сред ромското население, но се предприе масова имунизация. Рязък скок на случаите имаше и през 2019 г. и началото на 2020 г., но благодарение на противоепидемичните мерки срещу КОВИД-19, спря и разпространението на морбили у нас за повече 2 години и половина. Проверка на ДУМА в справките на МЗ за епидемичната обстановка в страната показва, че и през 2023 г. не са регистрирани случаи на морбили, но в момента тревогата да здравните власти идва от скока на случаите в съседни държави. В началото на т.г. Националният институт за обществено здраве в Румъния съобщи, че през 2023 г. в страната са потвърдени 2805 случая на морбили и са регистрирани три смъртни случая. Освен в Румъния няколко стотин болни има в Австрия, Франция и Германия. Малко по-малко са в Белгия, още по-малко с в Полша, Италия и Швеция, обяви през декември доц. Кунчев.
Причина за притеснението е спадът на имунизационния обхват у нас: през първите 6 месеца на 2023 г. с комбинираната ваксина срешу морбили, паротит и рубеола са ваксинирани едва 83,6% от децата на 13 месеца. За цялата 2022 г. са ваксинирани 91,2% от подлежащите, което също не е достатъчно, категорични са експертите.

Жълт код за интензивни валежи с гръмотевици в петък

автор:Дума

visibility 86

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 1505

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1776

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 487

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ