06 Януари 2025понеделник01:05 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Знание

Единствените деца в семейството са креативни егоисти

Първородните се отличават с лидерски мераци, средните - с посредничество, най-малките - с бунтарство

/ брой: 46

автор:Зорница Веселинова

visibility 3812

Единствените деца в семейството са егоисти, прекалено изнежени и прекалено капризни, смятат психолози. Много от родителите съветват рожбите си: в никакъв случай не се обвързвайте с човек, който е само дете в семейството - ще ви скъса нервите със своенравността си. 

Така ли е всъщност? Наистина ли единствените деца са егоцентрици, изживяващи се като пъпа на Вселената, вървящи с рогата напред, не чуващи ничии съвети и не съобразяващи се с никого?

В края на XIX в. американският педагог проф. Едуин Боганън от университета "Кларк" в щата Масачузетс организира екип, който проучва поведенческите реакции на единствени деца в семейства от различни социални прослойки. Изводите са: тези деца са разглезени и се интересуват предимно от себе си. 

През 1920 австрийският психолог Алфред Адлер пише в своя научна публикация: "С колегите Никола Рулевич и Алекс Дьониц доказахме, че деца, които растат без братя и сестри, имат трудности в общуването, защото изостават в психичното си развитие". 

Наскоро приключи мащабно проучване на единствени деца, чиито инициатори са германските учени д-р Андреас Клок и д-р Свен Щадмюлер от Университета по приложни науки във Франкфурт. Те и сътрудниците им изследват развитието на 10 000 единствени в семейството деца въз основа на връзката им с родителите. Известно е, че колкото по-здрава е тя, толкова по-щастливо се чувства момичето (момчето). В сравнение с връстниците си, растящи в компанията на каки и/или батковци, то има по-голямо доверие към околните и поради това по-лесно общува с тях, а личният му живот е по-успешен. Разликата с първородните рожби е само 1% в полза на единствените. Обаче при всяко следващо дете качеството на връзката с родителите рязко се влошава. Най-зле се чувстват последните деца в семейството. При тях се наблюдава най-голям дефицит на родителско внимание и любов. Това опровергава мнението, че най-малките деца във фамилията са всеобщите любимци. 

Германските психолози установяват, че единствените рожби са много ощетени в психично отношение поради липсата на братя и сестри. Тази особеност се наблюдава най-вече в ранното детство. Много от "опитните зайчета" на д-р Клок и д-р Щадмюлер разказват, че разговарят, играят и се разхождат с въображаем батко или с въображаема кака, че ги сънуват често. 

Резултатите от това изследване съвпадат с резултатите от проведеното през 1986 г. проучване на психолога Тони Фалбо от Университета на Тексас. Той също изучава синдрома "единствено дете". Работи с 2000 респонденти и също стига до извода, че връзката на единствените деца с родителите е по-силна, отколкото тази на хлапетата с братя и сестри.

Китайски учени, ръководени от проф. Цзян Цю от Югозападния университет на гр. Чонгкин, изучават особеностите на личността и начина на мислене на невръстни в зависимост от поредния номер на раждането. Участниците са 126 единствени деца и 177 деца, растящи с братя и сестри. Изводите са: толерантността при единствените е по-малка, те много по-бързо и по-добре различават границата между доброто и злото. Стремежът им да помогнат на изпаднал в беда е малък. Но пък съчувствието, сътрудничеството и алтруизмът са забележимо по-големи в сравнение с тези при първородните и следващите поред деца. 

Китайските учени са категорични: креативността и чувството за душевен комфорт са по-големи именно при единствените рожби. Те по-лесно намират творчески и нестандартни решения на проблемите, по-трудно се поддават на стреса, по-самостоятелни и по-организирани са и не се впечатляват от дребните провокации. Може би това се дължи на факта, че трябва да се справят сами, че няма на кого да разчитат, освен на себе си.

Изследване на американски учени, публикувано в сп.PNAS, показва, че първородните деца са по-отговорни, вторите - по-спокойни и работят по-добре в колектив, а най-малките са противници на конформизма. Първородните и последните деца в семейството се конкурират за родителското внимание. Те са по-податливи на неврози, а вторите деца са по-уравновесени и спокойни. Най-големите неосъзнато се стремят да развият ума си за сметка на обаянието и да бъдат полезни както не семейството, така и на приятелите си. Склонни са да приемат трудните задачи, за да угодят на родителите. А най-малките са по-оригинални, непредсказуеми, адаптивни и по-бързо намират начини за самоутвърждаване в обществото.

Катрин Салмън, професор по психология в университета Редлендс, Калифорния, 25 години изучава коя е разликата между т.нар. средни деца и останалите рожби. Според нея те се влияят силно от мнението на каката или баткото, а не от становището на родителите. И по-често търсят помощ от по-големите деца. По-толерантни и доверчиви са към приятелите си, посредническата роля много им приляга.

Наскоро психолози от университета на Казан, Русия, пък установиха, че първородните деца са лидери и, ако не се реализират като такива, са вечно недоволни. Средните са прекрасни медиатори, способни "да разредят електричеството" във всяка напрегната ситуация. А най-малките са бунтари, които с лекота могат да сътворят буря в чаша вода.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 51113

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 47625

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 51489

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 51408

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 51284

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 48738

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 45976

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 69817

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 57931

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 51686

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 48859

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ