Защо чак сега?
/ брой: 93
Боян Рашев
Последната седмица премина под знака на енергийното съхранение. България пак има планове да става "център" на Балканите - този път за съхранение и балансиране на електроенергийната система. Темата заслужава да се коментира.
Започвам с новината, че у нас вече работи "най-големият парк за съхранение на ток в Европа" - 111 литиеви батерии с общ капацитет от 500 MWh. Звучи внушително и наистина е така с сравнение с мащаба на съществуващите батерийни паркове.
За съжаление, нуждите са несравнимо по-големи. Само през април ЕСО е "изхвърлила" 130 000 MWh ток от соларните инсталации. Поне още 250 000 MWh са били пласирани на отрицателни или близки до нулата цени - в цели 18 дни от месеца бяха постигнати такива. Ако въпросният батериен парк съществуваше, щеше да "спаси" максимум 9 000 MWh от тези количества. Повече от нищо е все пак, а към него тепърва ще се добавят много нови.
Неприятен аспект на инвестициите в батерии е фактът, че представляват огромен трансфер на пари от Европа към Китай, които създават много малко добавена стойност и/или работни места в нашата икономика. А полезният им живот вероятно ще бъде около 7 години.
Тук идва мястото и на втората новина. Тя е свързана с плановете за изграждане на нови ПАВЕЦ - на ВЕЦ „Въча“, две нови централи на язовир "Доспат" и една на "Батак". Общият им капацитет за съхранение на електроенергия ще надхвърли 60 000 MWh. Всеки от тях ще е с мощност 800 MW. Те ще се добавят към ремонта и надграждането (яз. "Яденица") на съществуващия ПАВЕЦ "Чаира".
Тези хидроенергийни проекти наистина могат да върнат ключовата позиция на България в електроенергетиката на Балканите. Изграждането им би дало силен тласък на много бизнеси и би създало голям брой работни места. Индустрията ни има капацитета да произведе и построи голяма част от нужните съоръжения. Мощността и животът им ще бъдат многократно по-големи от каквито и да е електрохимични батерии.
Единственият логичен за мен въпрос е: защо чак сега? Защо чакахме толкова, след като от години е ясно, че слънцето и вятърът произвеждат бързо растящи излишъци, за които трябва да се намери решение за баланс и съхранение?
Според правителството тези проекти щели да се реализират в следващите 7-10 г., тоест навреме, за да заместят първото поколение ПВУ-батерии, които тогава ще заминат за скрап.
А дано, ама...
Фейсбук