19 Ноември 2024вторник18:35 ч.

Закъснителят на бомбата щраква

/ брой: 252

автор:Васил Попов

visibility 2180

Дори и да сме забравили взривовете в Челопечене, когато военни складове за боеприпаси гръмнаха и пометоха околността (а ние не сме забравили), винаги трябва да имаме едно наум, че тази случка може да се повтори на различни места в България. В епохата на студената война трупането на боеприпаси, взривни и бойни отровни вещества беше световна практика. Отделно във военни обекти и бази се събират и складират най-различни токсични вещества. Ясно е, че в днешно време излишните боеприпаси трябва да се утилизират, а вредните вещества да се неутрализират. Само един пример: в Българската народна армия освен всички видове обучения се провеждаха и тренировки за действие при използване на бойни отровни вещества. Така във всички поделения се съхраняваха известни количества хлорпикрин, т.нар. сълзотворен газ, с който в специални газови камери се проверяваше изправността на противогазите и всички лични средства за противохимическа защита. И сега сигурно някакви количества някъде се съхраняват и никой не знае какво да прави с тях.
Тревожно е, че в МО и за тази, и за другата година няма предвидени финансови средства за целта. Много по-просто е решението на въпроса с ликвидирането на излишна военна техника, оръжия и разни железарии, които не е трудно да се оставят на открито и слънцето, и дъждът да ги превърнат в прах. Това също е вредно и замърсява природата, но не е чак толкова опасно за здравето на хората, колкото са опасни взривните и отровните вещества. Военното ведомство се опита твърде наивно и тромаво да предложи за продажба взривни вещества. Не е известно някоя фирма да е проявила интерес и да е купила взрив и боеприпаси, които след утилизиране да използва за други нужди. МО стана печално известно с дълбокото си неумение да се прави на търговец. Единствено успешно там се развиват далаверите със скандални търгове и провалени договори заради ламтеж за комисиони. Но това е домашно задание за военната прокуратура - не е наша работа.
Сегашното ръководство на МО уверява, че всички тези опасни предмети и вещества се съхраняват при спазване на необходимите изисквания и предписания. Нека да повярваме, че е така. Нека да не се случи някаква беда, макар че Челопечене е много близо все още. Възниква въпросът защо не се предвиждат средства за утилизация, обезвреждане и унищожаване на тези опасни неща? А откъде има средства за продължаващото тяхно съхранение? Това също гълта пари. В тези складове и бази се поддържат определени условия като температура, влажност и пр. Кое е по-евтино? Ние не знаем. А някой знае ли? Министърът знае ли? Има ли все още специалисти, които могат да отговорят на тези въпроси? И може ли някой да прогнозира кога ще е следващият взрив, обгазяване, отравяне на хора и природа?

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 658

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 652

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 685

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ