Актуално
С лобизма напред
МОН иска да прави от бивш колеж... Академия!
/ брой: 241
Странен проект за преименуване на висше училище се появи в сайта на МОН за обществено обсъждане до 11 януари 2021 г. Министерството иска от правителството и от парламента да променят името на сегашното частно Висше училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) в Пловдив и то да се нарече Академия за бизнес и мениджмънт. Казано в прав текст - в този проект прозира откровен и безобразен лобизъм.
От текста се вижда, че всъщност от названието на вуза отпада думичката "агробизнес". С тази думичка, пише в доклада си министър Красимир Вълчев, се създавало впечатление, че ВУАРР обучава кадри единствено за агробизнеса и селските райони, пък той вече си бил сменил профила и се е насочил към подготовка на висшисти за икономиката, бизнес администрацията, управлението на общините и развитието на регионите. Обаче. Щом ще се узаконява смяна на профила, значи става дума не за просто преименуване, а за преобразуване. Но за преобразуването в закона има изисквания, а за преименуването - няма.
Сега въпросното висше училище обучава специалисти в професионалните направления "Администрация и управление" и "Икономика", за които има акредитация. Така и ще продължи да ги обучава в същите направления. В мотивите си министърът пише, че така идентификацията на вуза била по-точна. Обучението и научните резултати на преподавателите били с акцент върху икономиката и управлението. Смехотворно - такива са досега, такива и ще си останат.
Нищо не се променя в неговия статут, структура и начин на управление, заявява министърът. Значи хем отпада профилът "агробизнес", с който някога ВУАРР е създаден, хем нищо не се променя в структурата му. Иначе, за аграрния сектор кадри липсват, в сектора администрация и управление е пренаселено. А защо трябва вузът да се нарече Академия изобщо не става ясно. Вероятно, за да се появи у нас още дузина народ, поставящ незаконно пред името си титлата "академик"...
Шегата настрана, пътят на това висше училище е забележителен - преди 18 години то бе създадено като земеделски колеж в структурата на държавния Висш селскостопански институт-Пловдив, преименуван сетне в Аграрен университет. През 2000 г. е преобразувано в самостоятелен частен Земеделски колеж и като такъв по закон има право да обучава само в образователната степен "професионален бакалавър". През юли 2011 г. парламентът го преобразува във Висше училище по агробизнес и развитие на регионите, което вече има права за степените "бакалавър" и "магистър". Но понеже е акредитирано с оценка над 9 (с три стотни отгоре - оценка 9,03), според по-късни промени в закона може да има вече и докторантски програми. Има ги две. Сега се иска някогашният несамостоятелен колеж да се окичи с името Академия! Академичният му съвет бил решил така през септември!
Да погледнем в единствения източник на данни за състоянието на висшите училища у нас - рейтинговата система. Според нея през 2020 г. ВУАРР има общо 3416 студенти, като вече си е открил и филиали (!) - във Велико Търново и Русе. За съжаление, президентът, основал вуза, проф. Димитър Димитров, почина неотдавна от КОВИД-19. Какъв е бил приемът тази година не е видно, понеже държавата вече не определя бройките за прием на частните висши училища, те могат да правят каквото искат - за разлика от държавните, които току-що бяха поставени под тотален диктат с едно т.нар. споразумение, нарушаващо Закона за висшето образование и права на преподавателите.
ВУАРР заема 13-о място в рейтинговата класация на 27 вуза. От студентите, завършили в последните 5 години, на позиция, изискваща висше образование, се реализират 38,9% - по-малко от средния процент за сродните направления в страната, който е 40,73%. В направлението "Администрация и управление" безработицата сред възпитаниците на ВУАРР е 4,14 при средна 3,25 за страната. Като приложни специалисти в администрацията и управлението се реализират само 10,4% и още 7,5% остават по принцип на длъжности в тези сфери. 55% от завършилите "работят друго" и доходите им са под средните за направлението в страната. В "Икономика" пък безработните сред завършващите са 4,58% и само 31,8% работят на позиции, изискващи висше образование. В региона се реализират на пазара на труда 22%.
Най-потресаващи са данните за научната дейност. И в двете направления, в които вузът обучава, се мъдрят кръгли нули - за научни публикации, за цитирания, за докторските програми. Според министъра ВУАРР е акредитиран за две докторантски програми и не е ясно как е станало това, при положение, че в "Администрация и управление" акредитационната оценка е 7,79, а в "Икономика" е 8,09 - и в двете е под оценка 9, даваща право за обучение на докторанти. Че и зам.-ректор по докторантските програми имат при нулева научна продукция.
С две думи, висшето училище не блести с резултати. И нали уж МОН обяви намерение в икономическите направления да се намалят студентите заради пренасищането на пазара на труда? Освен това с новия проект на МОН се заобикаля мораториумът върху новообразувани и преобразувани вузове, а с врътката "преименуване" се прескача и задължителното становище на Агенцията за оценяване и акредитация.
Колкото до лобизма, като попитате преподаватели в Пловдив за ВУАРР, ви казват, че вузът е в топла връзка лично с Менда Стоянова. Въпросът е какви и чии интереси са продиктували въпросния проект за нова помпозна Академия? Пир по време на чума. И чий частен академичен съвет утре е наред да се уреди и той като Платон с "Хекадемия"?