100 милиона евро за "Бърз път към иновации"
За 2015 г. и нашите учени могат да кандидатстват за 9,9 млрд. евро от ЕС с проекти за научни изследвания
/ брой: 172
Европейската комисия представя миналата седмица новата пилотна инициатива "Бърз път към иновации" (БПИ) с бюджет 100 млн. евро, както и пет награди за иновации по програмата на ЕС за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020", чийто бюджет е 80 млрд. евро. БПИ ще подпомага европейската икономика, като предоставя безвъзмездни средства за иновационни предприятия и организации, които са готови да превърнат обещаващите си идеи в пазарни продукти. Материалните награди пък са с цел насърчаване на техническите нововъведения с голямо обществено значение.
Инициативите са част от първата двугодишна работна програма по "Хоризонт 2020", съобщиха от Еврокомисията. За 2015 г. бюджетът на "Хоризонт 2020" е 7 млрд. евро. По "Бърз път към иновации" ще може да се кандидатства от януари 2015 г. Инициативата ще подпомага малки консорциуми от три до пет организации със значително участие на частния сектор, които са на прага да превърнат обещаващите си идеи в пазарни продукти. Тя е отворена за идеи във всички области на техниката и приложните изследвания, могат да кандидатстват всички организации в ЕС, които са юридически лица.
Началото на конкурсите за петте награди за иновации е предвидено за края на 2014 г. - началото на 2015 г. Общият бюджет на наградите за 2015 г. е 6 млн. евро, като те ще бъдат присъдени в три тематични научноизследователски направления: здравеопазване (награда за намаляване на използването на антибиотици; награда за скенер на хранителни продукти), околна среда (награда за намаляване на замърсяването на въздуха) и информационни и комуникационни технологии (награда за съвместно използване на радиочестотния спектър и награда за оптическо предаване).
Порталът за участници предоставя достъп до всички възможности за финансиране по линия на "Хоризонт 2020". През декември 2013 г. бяха оповестени първите покани за представяне на предложения по "Хоризонт 2020" и предизвикаха огромен интерес: до края на юни бяха подадени над 17 000 предложения, които претендират за финансиране, деветкратно надвишаващо наличните средства. Това означава, че конкуренцията е значително по-голяма, отколкото беше в предишната програма на ЕС за наука - Седма рамкова програма (РП7). Увеличени са съществено заявките от частния сектор, отчитат в комисията. 44 на сто от всички подадени проекти са по направленията "Водещи позиции в сектора" и "Обществени предизвикателства", докато при предишната Седма рамкова програма те бяха 30 на сто. Особено масово е участието на малки и средни предприятия - над 5500 са заявленията в направлението "Насърчаване на водещи позиции при базовите и промишлените технологии" и близо 2700 са за финансиране по новия инструмент за МСП с бюджет 3 милиарда евро.
"Хоризонт 2020" е най-голямата рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации, като 7-годишният й бюджет до 2020 г. е почти 80 млрд. евро. По-голямата част от финансирането за научни изследвания в ЕС се предоставя въз основа на покани за представяне на проекти на конкурсен принцип. От бюджета за "Хоризонт 2020" обаче се финансират и Съвместният изследователски център - научноизследователската служба на Европейската комисия, Европейският институт за иновации и технологии, както и научноизследователската дейност по договора за Евратом. През 2015 г. общият бюджет на ЕС за научни изследвания (включително посоченото по-горе финансиране и административните разходи) ще възлезе на около 9,9 млрд. евро.
Мойра Гейгън-Куин
комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите:
Вече са подадени 17 000 проекта
Първите покани за представяне на предложения по "Хоризонт 2020" срещнаха огромен интерес и вече са подадени над 17 000 предложения. Впечатлена съм от значителния интерес на бизнеса, особено на малките предприятия. Откриваме поканите за 2015 г. и съм убедена, че и те ще привлекат много участници. С "Бърз път към иновации" и с новите награди за иновативни постижения европейските новатори ще имат още повече възможности и ще допринесат за по-конкурентна Европа, за развитието на икономиката и за създаването на работни места.