Закрепостяване
/ брой: 131
Мая Йовановска
Навремето имаше една приказка, която казана по-деликатно звучеше така: Колкото и да ругаеш "Топлофикация", все е малко. През годините с въвеждането у нас на пазарната икономика държавните монополи станаха частни, а освен това се нароиха и нови такива. До "Топлофикация" достойни за ругатните ни се наредиха топлинни счетоводители, мобилни оператори, банки...
Та като заговорихме за трезорите, само преди седмица бе отчетен пореден рекорд в печалбата на на банките у нас. Тя е на рекордна висота от плюс 73% за първите пет месеца спрямо същия период на миналата година. Този пиков растеж е заради повишаването на лихвите и благодарение на приходите от такси и комисиони. За първите пет месеца на годината те са прибрали от клиентите си - граждани и фирми, 602 млн. лв. за различни банкови услуги. За сравнение миналата година за същия период са били 565 млн. лв. В неистовото им желание за печалби, бяха въведени всевъзможни такси, включително за броене за пари. Нима е нещо извънредно банка да брои пари?
У нас банковото лоби сред властта е много сериозно. Дори в прословутия проектобюджет за тази година финасовият министър Асен Василев залага всички възнаграждения задължително да се плащат по банков път. По-голямата част от пенсионерите пък получават пенсиите си също в карта. Последните години банките се спукаха да вдигат таксите за обслужване на банкови карти, за теглене от банкомат и т.н. Сиреч огромните им печалби идват от работещите бедни и от пенсионерите.
Е, точно на този фон се оказва, че има тенденция за намаляване на броя на банкоматите и то в малки населени места. Редуцирането на устройствата за теглене на пари било свързано с желанието на банковите институции да оптимизират разходите си чрез намаляване на отделяните средства за поддържането и охраняването на машините. На фона на огромните печалби намаляват разходи? Не трябва да забравяме, че с повишаването на таксите, вкл. за теглене на пари, операцията значително натовари още повече потребителите.
Явно искат съвсем да ни закрепостят към банките, но същевременно да няма никава регулация нито санкции върху решенията им, някои от които са абсолютно неравноправни спрямо потребителите.