Книгата
Вапцаров преведен и на арабски
/ брой: 38
"Синема уа касаида охра" (на български "Кино" и други стихотворения") е заглавието на книгата с издадени на арабски Вапцарови стихотворения. Общо 17 известни творби на поета антифашист, сред които "Кино", "Ботев", "Двубой", "Вяра", "Прощално", "Предсмъртно", "Имам си родина" и др., са включени в нея, като преводът е на алжирския преводач Мохамед Валид Грин.
Книгата е издадена от издателство "Дервиши", основано през 2018 г. в Пловдив. Специализирано е в отпечатването на преведени произведения, особено от български и немски на арабски. Издателството, което има офис и в Германия, публикува директно и творбите на арабски автори от почти всички арабски страни. Амбициите са то да бъде културен мост между читателите в България, Германия и на Балканите и тези в арабските страни. Често участва в международни литературни фестивали в Обединените арабски емирства и в Оман.
Преди две години Бадер Ал Суете, поет и директор на издателството, се свързва с Грин и му предлага да преведе на арабски стихове от Никола Вапцаров. Преводачът приема предложението с удоволствие, още повече, че в своя блог вече е превел "Предсмъртно" и "Прощално".
Мохамед Валид Грин е роден в Алжир през 1985 г. Дипломиран преводач по арабски-френски-английски (в Алжирския университет), има магистърска степен по превод (във Висшия арабски институт за превод). Работи като литературен преводач и професор в Алжирския институт по превод. Баща му е писател, а баба му - поетеса. Той също пише, има две публикувани книги (приказки на арабски и на френски).
Грин споделя, че за първи път се е срещнал със стихотворенията на Вапцаров случайно, купувайки си стар учебник на български език от 1965 г. от антиквариат в Алжир. Казва, че в неговата страна много рядко се срещат книги на български или за българската литература и това е било истинска находка. Закупеният учебник го провокирал да научи български език. В книгата имало кратка биография на Вапцаров, както и три негови стихотворения - "Вяра", "Прощално" и "Предсмъртно", които го впечатлили. Така се зародил интересът към творчеството на поета революционер.
Грин е впечатлен как правдиво и с художествена простота Вапцаров рисува живота на българската работническа класа по време на монархията, смелата борба на патриотите революционери срещу фашистите, как прекрасно изразява несломимата си вяра в победата. Това са теми, близки на алжирците, защото те също дълги години са били под игото на френския колониализъм и капитализъм и са водили борба за независимост, социална справедливост и национално освобождение.
Затова Вапцаров е сред любимите на Грин творци на перото, редом с Христо Ботев, Башир Хаджи Али (алжирски писател революционер), Махмуд Дервиш, Назъм Хикмет, Пабло Неруда, Николас Гилен, Чарлс Буковски и Агоштиньо Нето (поет революционер от Ангола).