30 Юни 2024неделя05:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Суперлазер се изгражда в Унгария

/ брой: 196

visibility 241

Д-р Радко Ханджиев,
Bulgarian Press Pool-Budapest

Представяте ли си дроб с числител единица и деветнадесет знака в знаменателя? Такова число е атосекундата. Величината му е 10 на минус 18-а степен от секундата. Откритието дължим на датски учени, които му дават и името: от atten, което означава 18 на езика на датчаните. Генерирането на атосекунден оптичен лъч е едно от откритията, които са на път да преформулират свръхбързата физика и химия. От практическа гледна точка това е средство към по-пълноценно използване на най-съвременните лазери и стъпка към следващото поколение ултрабързи лазери. Генерирането на свръхбързи опрични лъчи е от ключово значение за изследване на динамичното поведение на материята, обясняват учените.
Точно такъв център се изгражда понастоящем в южноунгарския град Сегед. Името му е Изследователски център ELI (от Extreme Light Infrastructure). Накратко го наричат Суперлазерът и той ще бъде едно от най-големите научни съоръжения в Европейския съюз. Според говорител на унгарското правителство, за първи път в света в ELI ще се изследва взаимодействието между светлината и материята със свръхбързи атосекундни оптични лазери. Проектът се изгражда със средства на унгарското правителство в рамките на програмата "Сечейни", подпомага се и от Европейския съюз. Затова е поставен в националните приоритети и директно се наблюдава от унгарското Министерство на националното развитие. От съществено значение е сътрудничеството между унгарските учени и бизнеса. Предвижда се трансфер на знания, което определено ще тласне развитието на региона. Смята се, че научните разработки в ELI ще допринесат значително за ускоряване на реиндустриализацията и социалните програми не само на Унгария, но и на страните членки.
Програмата няма да приключи с изграждането на съоръженията на международния изследователски център ELI. Тя ще съдейства връзките между унгарската и международната научна общност да продължат да се задълбочават, а също да тласнат напред развитието на висшето образование в Унгария. Очаква се благоприятен ефект и върху икономиката на трансграничните райони на Сърбия и Румъния. Според унгарското Министерство на националното развитие Суперлазерът ще заработи към края на идната 2015 г.

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ