Левицата:
Спрете преговорите за продажбата на "Доверие"
В проверка на сделката ще участва и ДАНС, има практика да си сътрудничим, увери шефът на КФН
/ брой: 164
Да се спрат преговорите между пенсионния фонд "Доверие" и немска фирма, свързана с офшорна компания, целящи продажба на дружеството, поиска Коалиция за България. Янаки Стоилов заяви от парламентарната трибуна, че е наложително Комисията по финансов надзор да не дава разрешение за сключването на сделката поради неясните капитали на купувача. Щом фирмата е регистрирана в офшорна зона, тя не следва да притежава част от капитала на търговски банки, да участва в процедури или в обществени поръчки. Стоилов подчерта, че фонд "Доверие" осигурява над 1,2 милиона българи и с парите на тези хора трябва да се оперира внимателно.
Принципът, който следваме, е, че там, където има обществени средства, не може да се допуска действието на търговски дружества с неясен капитал, които не могат да бъдат контролирани от българските институции, категоричен бе Стоилов. Той изясни, че това може да стане чрез промени в няколко закона и призова депутатите бързо да започнат да ги изработват. Ако правителството не ги предложи спешно, БСП ще го направи като собствена инициатива, обеща той.
Правителството да разгледа внимателно и назначенията, които прави на ръководни длъжности във фирми, контролирани от институции, апелира депутатът. Всеки, който е назначен да управлява имущество на държавата, трябва да работи в интерес само на държавата, отсече Янаки Стоилов. По предложение на Корнелия Нинова в парламента за изслушване беше извикан председателят на Комисията по финансовия надзор. Към днешна дата в комисията няма постъпила официална информация за продажба на активите на ПОК "Доверие" от нейния собственик - австрийската компания Vienna Insurance group, нито пък от лице, което има намерение да ги придобие. Това заяви председателят на КФН Стоян Мавродиев.
За да има сделка за продажбата на пенсионния фонд, трябва да се премине през процедура във връзка с производство по издаване на разрешение за придобиване на акционерно участие в пенсионното дружество, за което има ясни параметри, разписани в КСО, подчерта Мавродиев. Трябва да има сключен договор между сегашните собственици и потенциален купувач, поясни той. За да стане факт такава сделка, тя трябва да бъде разрешена от регулаторния орган. Ако постъпят нужните документи в КФН, ще се проверят почтеността и финансовото състояние на кандидат-купувача. В проверката на сделката ще участва ДАНС, която има практика да си сътрудничи с КФН, увери Мавродиев, според когото трябва да се установи и действителният купувач. КФН може да откаже сделката при най-малко съмнение относно действителния купувач и при съмнение, че сделката може да навреди на финансовата стабилност. Придобиването на такава компания може да стане само със собствени средства, а не със заемни капитали, подчерта Стоян Мавродиев. Той увери, че ще има детайлна проверка.