Православен календар
Църквата почита на 13 януари св. мчци Ермил и Стратоник. Св. мчк Петър Анийски. Св. преп. Максим Кавсокаливит. Св. Йеремия I, патр. Константиполоски
/ брой: 6
Св. мъченици Ермил и Стратоник били удавени в реката
Зетят на Константин Велики (306-337) император Ликиний (311-324), който водел негова сестра, имал задължението да охранява долния Дунав от нашествия на варварите. Този необразован и развратен цар, който подписал Миланския едикт (313 г.), си останал потаен езичник. Подир кървавото му сблъскване с Константин през 314 г., което му струвало илирийските провинции, той открито продължил няколкогодишните жестоки гонения против християните. Още през 315 г. негови жертви станали мъчениците Ермил и Стратоник.
Когато се намирал на р. Дунав и узнал за славата на християнския дякон св. Ермил, той заповядал да го заловят и го хвърлил в тъмница. Воинът Стратоник охранявал тъмницата и през нощта видял как затворникът разговарял с един ангел. Тази гледка решила съдбата на Стратоник - той повярвал в Христа и станал приятел на св. Ермил.
На другия ден отново принуждавали с изтезания дякон Ермил да принесе жертва на боговете. Като наблюдавал неустрашимото мъжество на своя нов приятел, Стратоник не могъл да удържи сълзите си и те издали неговото обръщане. Двамата християни били удавени в реката.
Максим Кавсокаливит става монах на 17 години
Максим получава християнското си възпитание в храма "Света Богородица" в град Лампсак. След като навършва 17 години, младежът се оттегля в монашество и пътува до светите места. Второто си име Кавсокаливит получава поради факта, че при преместване на ново място изгаря построените от него колиби. След среща с Григорий Синаит Максим решава да се установи на едно място. Той изрича пророчества и извършва чудеса. Умира на 95 г.
Патриарх Йеремия издейства от султан Сюлейман Великолепни забрана на превръщането на християнски църкви в джамии в столицата на империята
Йеремия I бил един от най-дълго управлявалите Константинополски патриарси в период на чести сътресения и смени на патриаршеската катедра. Преди да стане патриарх, през 1513 г. е избран за митрополит на София. Заради своя авторитет като патриарх успява да издейства от султан Сюлейман Великолепни забрана на превръщането на християнски църкви в джамии в столицата на империята. Издига статута на атонската обител Ставроникита до ставропигиален манастир, който става двадесетият манастир на Света гора. Светогорският устав, по който днес живеят монасите в монашеската република, е създаден по време на патриаршеството му и е утвърден от него.
През 1545 г. Йеремия I се оттегля в манастира "Св. Йоан Рилски Пусти" (Бистрешки манастир) край Враца, като живее отшелнически в пещерата "Постницата", в близост до манастира. Умира във Враца на път за Влашко. Мястото на погребението му и местонахождението на неговите свети мощи не са известни.