27 Юни 2024четвъртък10:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Шлемът стана американски

/ брой: 209

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1560

С твърденията си, че ще бъде възстановен проектът за изграждането на нефтопровода "Бургас - Александруполис", премиерът Николай Денков не казва нищо ново. За това се говори повече от година, но с малка разлика. Евентуалният петрол ще тече не от Бургас към Александруполис, а обратно. В гръцкото пристанище ще идва петрол, който не е руски, ще върви до рафинерията в Бургас и след обработката му ще поема по тръбите за Източна Европа.
Новата тръба ще бъде с по-малък капацитет - 10 млн. т. петрол годишно, спрямо 35-50 млн. тона, които първичният проект предвиждаше. Както е известно той беше част от станалия нарицателен "Голям шлем" в енергетиката. В него влизаха още АЕЦ"Белене" и газопроводът "Южен поток".
С усилията на САЩ и лично на сър Джон МакКейн, улеснени от българските компрадори, обаче тези три проекта бяха провалени. Щатският сенатор долетя на пожар у нас и разпореди на тогавашния премиер Пламен Орешарски да спре "Южен поток". Преди десет години бе сложен окончателен кръст и на нефтопровода "Бургас - Александруполис". В резултат на това, вместо България да събира такси от транзит на природен газ и нефт, сега тя плаща транзитни такси на Турция.
В един момент обаче се оказа, че "Големият шлем" отново е актуален, само че в американски вариант. Руският проект АЕЦ "Белене" бе окончателно погребан, но за сметка на това в АЕЦ "Козлодуй" започва изграждането на Седми блок по американска технология. Отделен е въпросът, че няма кой да го строи. Газопроводът "Южен поток" стана "Турски", а между Александруполис и Бургас ще тече всичко друго, но не и руски петрол.
Според експерти тръбопровод между гръцкото и българското пристанище ще струва над милиард евро и при планирания малък капацитет трябва да има много високи такси за пренос, за да се изплаща. А на финансиране от Европейския съюз категорично не може да се разчита, защото  Брюксел отдавна вече на дава пари за проекти, свързани с петрол. Да не говорим, че е абсолютно нереалистично такова съоръжение да бъде построено до края на 2024 година, когато изтича дерогацията за руския нефт за "Лукойл-Нефтохим". А както се вижда "сглобката" има намерение да я прекрати и по-скоро.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 862

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1611

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 843

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 846

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 1309

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ