Проф. Стоян Денчев:
Съюзът на народните читалища ще бъде партньор и опонент на институциите
Поетът и неговите музи сами разказват историята на своите чувства в уникално издание на ИК "Персей"
/ брой: 29
Министър Вежди Рашидов връчи почетни грамоти, пакети с книги и наградата на Министерството на културата "Златен век" на народните читалища - "Зора 1860" - Сливен, "Виделина 1862" - Пазарджик, и читалище "Развитие 1870" - Севлиево. Поводът е предстоящото честване на стогодишния юбилей на Съюза на народните читалища в България. На този повод бе посветена и последвалата работна среща между председателя на съюза проф. Стоян Денчев, представители на читалища от почти цялата страна и зам.-министъра Митко Тодоров, който наблюдава ресора.
Планира се създаването на общонационален комитет като обществена структура, който да организира и координира националната програма "100 години Съюз на народните читалища". В този комитет ще участват видни личности - политици и общественици, а почетен председател ще бъде министърът на културата, каза проф. Стоян Денчев. Той подчерта, че ще се чества също 155-годишнината на читалищното дело в България, започнало с основаването на първите три читалища - в Свищов, Лом и Шумен, и 140-годишнината на сп. "Читалище". По думите на проф. Денчев съюзът ще бъде партньор на институциите, но и техен опонент в търсенето на адекватни и съвременни решения на читалищната кауза. Председателят на СНЧ посочи, че има много читалищни проблеми, които се надява да бъдат разрешени. Той благодари на МК за подкрепата и в частност за удължаването с една година на срока за пререгистрация на читалищата, както и за целевата субсидия, отпусната през миналата година.
Министър Вежди Рашидов разчита на сътрудничеството на СНЧ за подготовката на промените в Закона за читалищата, които предстои да направят. Важно е да съставим работни групи за решаването на конкретни проблеми, каза министър Рашидов на срещата в МК. По думите му миналата година е нямало пари, но сега с новия бюджет ще осигуряват книги за читалищните библиотеки, ще има повече средства. Предвижда се и конкурсна сесия за финансиране на проекти на читалищата, каза Рашидов. Той се зарече всички читалища да заработят и в бъдеще да имат по-голяма роля като културни средища, да станат своеобразен български парламент, "живи" и все повече да се модернизират.
Това е само началото. Периодично ще получавате най-четените издания на български книги, обеща министър Рашидов, обръщайки се към читалищните представители в залата, на които той също подари нови заглавия.
В края на срещата Рашидов допълни, че реформата в театрите е свършила. Те минаха на делегирани бюджети - залите са пълни и това ни радва, посочи министърът. Леко забавяме Закона за сценичните изкуства, "но не сме позволили нито един талантлив човек да бъде освободен". Ще видите работещи театри, защото парите от билетите ще остават за тях, коментира министър Рашидов.