Мечтата на Медведев
Русия да стане страна-мечта
Еврото обаче може да не оцелее, прогнозира стопанинът на Кремъл
/ брой: 138
Русия трябва да стане страна-мечта за хората от целия свят - това са целите на провежданата политика на модернизация, заяви руският лидер Дмитрий Медведев при откриването на Петербургския международен икономически форум. "Русия трябва да стане привлекателна страна, към която да се стремят хората от цял свят в търсене на своята мечта. В търсенето на по-добри възможности за успех и реализация, които Русия ще може да даде на всички, готови да приемат това предизвикателство и да обикнат Русия като свой нов или като свой втори дом... Тези цели са реални и постижими", цитира агенция Интерфакс президента.
Световната финансова криза разруши традиционния икономически модел, а развитите страни не може повече да гарантират сигурност за инвеститорите и Русия трябва да използва положението, за да затвърди икономическия си растеж, заяви Медведев. Той изтъкна, че тъй като Русия е поела по пътя на модернизация, страната трябва да се съсредоточи върху развитието на информационните и телекомуникационните технологии.
Междувременно в интервю за в. "Уолстрийт джърнъл" руският президент изрази съмнения за бъдещето на общата европейска валута и каза, че петролният разлив в Мексиканския залив може да заплаши оцеляването на "Бритиш петролиъм". "Не преувеличавам опасността, но тя не може да бъде и подценявана", отговори президентът на въпрос дали дълговите сътресения в Европа могат да застрашат еврото. Той не изключи възможността за оказване на финансова помощ на преживяващите проблеми европейски страни, но подчерта, че Европейският съюз трябва да поеме товара за основните "финансови инжекции".
"Благополучието на Русия до голяма степен зависи от това колко добре вървят нещата на европейския континент. Не сме член на ЕС, но сме европейска държава", каза Медведев.
Преди първото си държавно посещение в САЩ идната седмица Медведев бе запитан дали петното в Мексиканския залив няма да унищожи или разори БП, след като компанията е изправена пред загуби на стойност милиарди долари заради бедствието. Руският президент не каза, че Москва може да преразгледа изгодното партньорство на БП в Русия, което представлява близо четвърт от петролната му продукция, но предрече, че бедствието ще предизвика фундаментално преосмисляне на петролните сондажи по света.
"Това е зов за пробуждане", каза Медведев.
В интервюто първото, което Медведев дава за американски вестник, откакто е президент, руският държавен глава изразява оптимизъм, че ще може да разшири сътрудничеството между двете свръхсили и да продължи започнатия с президента Обама диалог.
Медведев заяви, че е разтревожен от ситуацията в Киргизстан и че положението там може да се влоши. Той предупреди, че в републиката може да се наложи екстремистки режим като талибанския.
Във връзка с Иран Медведев изказа загриженост, че допълнителните санкции, наложени на Техеран от ЕС и САЩ, ще засегнат повече народа, отколкото иранското правителство. Руският президент подчерта, че САЩ няма какво да губят, налагайки нови санкции, тъй като не са свързани с Иран, за разлика от Русия и Китай.
"Не се договорихме за това, когато обсъждахме общата резолюция в ООН. Трябва да действаме колективно. Ако правим това, ще постигнем желания резултат", заключи той.