Проф. Михаил Мирчев: Президентът е виновен за патовата ситуация
За БСП е голям успех, че почти запази резултатите си от предходните избори, твърди социологът
/ брой: 67
Интервю на Нора Стоичкова, БСТВ
- Проф. Мирчев, ЦИК отчете 40,6% избирателна активност. Кое отказа от гласуване останалите гласоподаватели?
- Едно уточнение - 60% от избирателния списък, който е доста фалшив. Разминаването с данните на НСИ е в рамките на около 1,2 млн. души. Така че официално - 60%, но реално негласуващите са около 50%. Краткият отговор на въпроса е, че около 30-35% от гласоподавателите не се интересуват от политиката. Те са заровени в бита, в ежедневните проблеми и в емоциите. Останалите около 15-20% са много разочаровани. Във времето са подкрепяли различни партии и разочарованията у тях са се натрупали.
- Можем ли да кажем, че от тези 40,6% гласували, голяма част представляват твърдите ядра на партиите?
- Ами, не съвсем. Излезе много интересно изследване как от миналите избори до сегашните са се преливали гласове. При всички партии има някъде около 20% от гласуващите на последните избори преди са дали вот за други партии. Т.е. можем да твърдим, че само 32% от гласувалите на 2 април са от твърдите ядра на партиите. Останалите 8% са хора, които търсят по-добър политически вариант за България и затова често сменят избора си. Тук се крие едно патриотично чувство.
- А кога най-сетне ще се изчистим от мъртвите души в списъците?
- Когато правителството пожелае да си свърши работата. Първо, трябва да бъдат направени проверки на кметските регистри за несъществуващи граждани, които са регистрирани в съответните населени места. Другото, което задължително трябва да се направи е да се проверят адресите в населените места, на които са регистрирани 50-60 човека, което е административен абсурд. Тези неща МВР може да ги направи без проблеми. Трябва да бъдат задължени общините и кметовете да си коригират регистрите и да ги подадат към ГРАО, за да се направи по-адекватен списък на избирателите, поне с половин милион по-малко. И така половината от проблема се решава по този абсолютно административен начин. Парламентът обаче не желае да задължи правителството да го направи. От 2007 г. насам този проблем се заобикаля.
- А проблемите с вота в Турция как може да се реши? Там има хора с право на глас, които отдавна са починали, че даже има случаи, описани в медиите, как мъртвите взимат пенсии и от нашата пенсионна система.
- Точно така е, защото не е решен въпросът с фалшивите лични карти. Според мен това почна интензивно да се прави от 2009-2010 г. , основно от 2 политически сили. Другият проблем е дублирането между личните карти и международния паспорт. Трето, даден човек е в Германия, а неговият братовчед по майчина линия гласува в Измир от негово име, да кажем. Инак вотът в Турция мина без проблеми, там са гласували около 60 000 души, между които има гласове за ПП-ДБ и ГЕРБ. Така че не е пълен монополът на ДПС. Имам студенти, които ходят там като наблюдатели и голяма борба става там, за да се предотвратят най-наглите фалшификации в изборните секции. Мисля, че те са успели на много места да ги възпрат. Например, този път една от партиите е била възпрепятствана да получи няколко хиляди гласа с фалшификации в Турция.
- А как ИТН мина бариерата и влезе в парламента в последния момент?
- Според мен малко преди края на изборния ден ДПС са пренасочили около половин процент или повече от гласоподавателите си към ИТН. Това е така нареченият купен и контролиран вот. Публична тайна е, че ИТН още от създаването си през 2021 г. е близка партньорска организация на ДПС. Те са умна партия и ще играят в следващия парламент самостоятелно, но заедно със своите партньори от ИТН. А днес започна да идва и информация, че има много странни депутати и от ПП, които са довчерашни много високи номенклатури на ДПС. Например депутатът от Шумен, който е председател на областната организация на ДПС, кандидат за кмет от ДПС, дори депутат от ДПС, а сега вече е в парламента от името на ПП. Чудя се вече да не би ДПС да играят с три коня в следващия парламент. Целта е да се владее 49-тия парламент. От тях всъщност зависи дали ще има правителство.
- Ето вече имаме още един феномен - "Възраждане".
- "Възраждане" не е чак такъв голям феномен. Цялата ситуация работеше за тях - вътрешна, международна, военна, проблемът с еврото и т.н. Така че те имат 13% от България плюс 1,1% от чужбина. Социологическите прогнози бяха много точни. Те са алтернативната партия - поне всички ги взимат за такива, и ето - 14%. Мисля, че това е таванът. Направих аналогия с атакаджиите през 2005г., 2009 г. и 2013 г. Те са същият тип формация като говор, агресивност, нападателен патриотарски хъс, същия гамен като лидер и т.н. Процентът е горе-долу еднакъв. Тогава "Атака" започна с 300 000 гласа, стигна до към 400 000 - ето числото сега е същото и на "Възраждане". Защото те се възползваха много ловко от ситуацията. Референдумът за еврото го правят, не защото искат да спрат еврото, а за да го ползват като рекламен лост в рамките на кампанията. Сега на 10 април трябва да връчат в парламента самата подписка. Да видим какво ще направят с нея.
- "Левицата!" не мина летвата, въпреки социологическите заклинания. А бяха сглобени, за да подкопаят вота на БСП.
- Тези водят пуническа война срещу БСП и този лидер още от февруари 2019 г., когато успяха да провалят уникалната тогава ситуация, когато за два месеца БСП се изравни и дори водеше с 2-3% над ГЕРБ. Успяха да провалят тази ситуация и при евроизборите 2019 г. БСП беше пак близо до процентите на ГЕРБ. Сега различното е, че за първи път честно направиха формация и излязоха на сцената. Досега работеха зад гърба на БСП. Нечестно. Моите колеги прогнозираха много по-висок от този процент за тях - към 3,5%, но ги надцениха. 2,2% изобщо не е заплаха за БСП.
За БСП е голям успех, че запази предходния си резултат, при тази директна атака и битка на живот и смърт. А "Левицата!" като малка партийка е похарчила най-много пари за билбордове. Държавата беше покрита с тях. Първи по реклама са ПП, а след тях и малките от "Левицата!". Откъде такъв напън и толкова пари?! Като разходи в медиите те пак на втора или трета позиция.
- Откъде толкова ресурси в новопоявила се партийка, проф. Мирчев?
- Корнелия Нинова използваше думата "корпоративен", корпоративни структури на пресконференцията си. Първо, тези хора във и чрез БСП си направиха големия бизнес, а сега искат да вземат и партията изцяло за себе си. Ами няма как. И се разбра, че големите пари водят само до 2%.
- Гледайки мандатите, кажете, ще има ли председател този парламент и ще бъде ли способен да излъчи правителство?
- Председател ще ги накарат бързичко да изберат. Проблемът е в правителството. Вече започнаха да се "избиват" вътре отделните групички в ПП. Идвайки насам, чух, че е поискана оставката на Асен Василев и Даниел Лорер. Това са двете ключови фигури заедно с лидера Кирил Петков. Още не са стъпили на червената пътечка към властта и започват някакви самоубийствени действия. А стартът е на 19 април и дотогава може да си издерат очите. Бойко Борисов ще иска ли с тях да прави правителство, колкото и да го натискат от разни посолства? Борисов може да е всичко, но е хитрец в политиката. Той не е самоубиец. Ако го накарат да направи правителство с тези недозрели момченца - инфантилчета в политиката, той според мен ще използва много прост ход. Ще им каже: добре ще правя с вас правителство, но г-н Х или г-жа У ще ви бъде от мое име премиер. И те, хъката-мъката, няма да приемат премиера и по тяхна вина няма да стане кабинета.
А има ли друг вариант? Аз смятам, гледам бройки и не мога нещо да изчисля. Да приемем, че ПП и БСП могат да постигнат някакъв компромис, трябва им и ДПС. ДПС обаче няма да се съгласи. Ето, че и втората формула започва да изглежда нереалистична. Трета, мисля, че няма. И не забравяйте, че има едно ИТН в този парламент, които са противници на ПП. Какво правителство ще правят тези, когато Слави Трифонов ежедневно ще им прави скечове и песньовки за ключови фигури в тях. С какъв авторитет.
- Как ще оцените поведението на човека, който ще открие 49-ия парламент - президентът?
- Знам, че много леви хора продължават да си харесват Румен Радев. Но спомнете си, на 9 юли 2020 г. с неговия юмрук - ще махаме мутрите. И днес какво се случва. Погледнете картата, тя не е била толкова мораво синя от 2014 г. ГЕРБ се върнаха като първи и с най-голям капацитет. И това всъщност е делото на президента... За целия този хаос и безумие е виновен нашия президент втори мандат. Съжалявам да го кажа, но България има нужда от нещо стабилно и нормално в политиката. Президентът ни обаче, не се оказа това.
/Със съкращения/