"Престолонаследничката" на Лула
В неделя бразилците решават кой ще е новият им президент
/ брой: 250
Бразилия се готви за решаващи избори - тази неделя е вторият тур на президентските избори на латиноамериканския гигант. На балотажа един срещу друг се явяват кандидатката на управляващата Работническа партия Дилма Русеф и социалдемократът Жозе Сера. След богата на удари под кръста кампания, долнопробни слухове в интернет и взаимни обвинения в корупция Дилма успя да преодолее загубата на гласове, която не й позволи да спечели вота още на първия тур, коментират бразилските медии.
Нещо повече, броени дни преди гласуването социологическите проучвания показаха, че кандидатката на Работническата партия Дилма Русеф е увеличила аванса си пред своя съперник социалдемократа Жозе Сера. Русеф вече води с над 15 пункта, обявиха социолозите.
Обяснението на анализаторите за това е много просто - увеличената преднина на Русеф се дължи на промяната в дебатираните теми: емоционалните въпроси и моралните и религиозните ценности са отстъпили място на по-рационални въпроси, а именно в полето на икономиката и политиката. Именно тук кандидатката на управляващата партия е в по-силна позиция, защото бразилците не искат промяна в курса на икономическо развитие. Над 80 на сто от гражданите намират правителството на Инасио Лула да Силва за "добро" или "много добро".
Не са много държавите, които успяха да излязат от глобалната финансова и икономическа криза толкова бързо и толкова безболезнено като Бразилия. Според прогнозите ръстът на брутния вътрешен продукт в страната през тази година ще е около 7,5 процента. Рецесията не подмина Бразилия, но далеч не в такива размери, като в другите развити индустриални държави.
По-важното обаче е, че средният темп на икономическия ръст в тази страна през периода 2002-2008 г. бе 4,8 на сто и през цялото това време правителството на Лула успешно съчетаваше икономическия растеж с контрол на инфлацията. Резултатът не закъсня - укрепна ориентираната към потребление средна класа, която стана локомотива на бразилската икономика. Още в началото на 2010-а вътрешното потребление нарасна с 8 процента в сравнение със същия период на 2009 година. А предприетите мерки като "Болса Фамилия" (помощи за бедни семейства) спасиха милиони хора от крайна бедност. 46 милиона души е точният брой на онези, които получават между 10 и 90 евро месечно. За държавата това са разходи в размер на 5,5 милиарда евро годишно.
Днес 85% от населението на петата по население страна в света имат мобилни телефони, 14 на сто от жителите са собственици на поне един автомобил, 78,6% имат в домовете си питейна вода, а 44 на сто от гражданите имат достъп до интернет.
Освен това Бразилия се превърна в един от водещите в света производители на продоволствие. През последните 10 г. това производство в страната нарасна от 80 млн. тона до 150 милиона, тоест с 87 процента! Латиноамериканският гигант е най-големият износител в света на портокалов сок, захар, месо, кафе и втори по износ на соя. Неслучайно често наричат Бразилия житницата на света.
Е, чудно ли е тогава, че бразилците не искат промяна в курса? Още повече че в своята предизборна кампания Дилма Русеф не спря да подчертава - основната задача остава борбата срещу бедността. Защото неравните приходи на населението си остават големият социален проблем на Бразилия.
Жозе Сера - плувецът срещу течението
На 68 години, Жозе Сера има всички предпоставки, за да спечели тези избори за президент на Бразилия. Известен политик, човек, който неведнъж е печелил избори, заемал е обществени длъжности. С две думи - част от политическия елит на страната. Има всичко, с изключение на едно - "трендът" в обществото е срещу него.
Сера е бил кмет на Сао Пауло през 2005-2006 година, губернатор на едноименния щат в периода 2007-2010 г. Роден е в семейство на италиански имигранти. Поради обществената си дейност след преврата през 1964 година е принуден на имигрира в Чили. Получава докторска степен по икономика в Корнелския университет в САЩ и работи известно време в Принстън. В Бразилия се завръща през 1978 година.
В дните преди втория тур на изборите за президент Сера обаче е свидетел как губи позиции пред основния си претендент.
Дилма Русеф - очакваният победител
"Стартовата площадка" за Дилма Русеф - родена на 14 декември 1947 г. в град Белу, Оризонте, в семейството на българския емигрант Петър Русев и учителката Дилма Силва - е младежката организация на Социалистическата партия, към която тя се присъединява през 1967 г. Участва в нелегалната съпротива срещу военната диктатура. Арестувана е през 1970 г., измъчвана е 22 дни и е осъдена от военен съд. Освободена е от затвора в края на 1972 г. По-късно се отказва от радикалните методи на политическа борба. Записва и завършва икономика във Федералния университет на Рио Гранде до Сул. Занимава се с легална политическа дейност. Дълго време е член на Демократическата работническа партия, а в края на 90-те години преминава в Работническата партия. В периода 2003-2005 г. Дилма Русев е министър на мините и енергетиката на Бразилия. От 21 юни 2005 г. е началник на канцеларията на бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва.