Интервю
Журналистката Фатима Мембреньо пред ДУМА:
От най-опасна Салвадор стана една от най-сигурните държави
За пет години президентът Букеле вкара в затвора 75 000 членове на улични банди и техни съучастници
/ брой: 77
- Г-це Мембреньо, наскоро президентът Наиб Букеле беше преизбран. На какво се дължи успехът му? Как се промени животът в Салвадор при управлението му?
- Най-големият успех на президента Наиб Букеле е, че постигна това, което никой друг управник в Салвадор не успя - да върне мира сред гражданите. Десетилетия наред уличните банди всяваха ужас в кварталите на малки и големи градове, както и в най-отдалечените кътчета на страната. Това е нещо, което в Европа е малко трудно да се разбере, но ще го обясня за читателите ви: не можехме да излизаме вечерно време, защото не знаехме дали някой гангстер или "мареро", (член на бандата "Мара салватруча"), няма да ни убие. Жените, предимно по-младите и хубави, ги изнасилваха, а по-късно убиваха, ако не приемеха да им станат любовници.
Дори най-малкият магазин в квартала беше изнудван за пари от престъпниците. Някои компании отказваха да влизат в определени квартали, защото беше много опасно. Ако имаш авария с телефона, кабелната телевизия, интернета или нямаш вода, никой не отиваше да оправи проблема, защото рискуваше живота си. А други компании, пък включваха към цената и парите, за които ги изнудваха бандите.
С президента Букеле всичко това изчезна. Сега хората се гордеят със страната си. Наслаждават се на паркове по всяко време на деня. Историческият център в столицата Сан Салвадор е пълен с туристи. А само преди пет години, след седем часа, градът ставаше призрачен. Днес е повод за гордост.
- И все пак... Западният свят вижда в него "диктатор". Можем ли да го наречем "съвременен диктатор"? Спазват ли се човешките права?
- Как могат да наричат "диктатор" човек, който е избран с 85% от гласовете? И то на избори, където са се явили седем кандидата? Населението бе свободно да избира и реши да даде втори мандат на Букеле. Това го има и в много други държави, но не наричат управляващите "диктатори".
Салвадор се превърна от една от страните с най-много убийства в света, в една от най-сигурните в Америка. И то, благодарение на това, че бяха заловени повече от 75 000 членове на банди и техни съучастници, отговорни за насилствените престъпления.
По време на левите правителства се говореше, че гангстерите и семействата им могат да станат четвърт милион и това накара повечето партии да търсят сътрудничество с тях (гангстерите дори не позволяваха на хора да гласуват, ако щяха да дадат гласа си за партия, с която не въртяха бизнес).
При президента Букеле за пръв път хората не се притесняват, че ще бъдат изнудвани, нападнати, убити. С други думи, сега се зачитат човешките права: правото на живот, частна собственост, работа. В миналото малцина се радваха на това. Днес всички излизаме по всяко време на деня и нощта и ходим навсякъде из Салвадор.
- Букеле е десен политик, а много от латиноамериканските му колеги са леви. Разбира ли се с тях?
- В случая с президента Букеле, термините "десен" и "ляв" се размиват. Не можем да го обвържем с определена идеология. Прави най-доброто за народа. Например, как може да е "десен" човек, който се грижи за най-бедните?
По време на първия му мандат всички ученици от държавните училища получиха безплатни таблети и лаптопи. Продължават програмите за субсидии за ток и основните хранителни продукти, за да се избегне ефектът на инфлацията. Но това не го прави и "ляв", защото е против абортите и еднополовите бракове.
Запален е по биткойна и технологиите и превърна Салвадор в първата държава в света, където биткойнът е законна валута, наравно с американския долар.
Открито критикува богатите държави, чиито правителства са "центристки" и поддържа добри дипломатически връзки с нации с различни политически идеологии.
Част от левите латиноамерикански президенти го критикуват като колумбийският и чилийският държавен глава, Густаво Петри и Габриел Борич, но с други се разбира добре - Андрес Мануел Лопес Обрадор (Мексико), Ксиомара Кастро (Хондурас) и др.
- Вярно ли е, че САЩ се страхуват от приятелство между Салвадор и Китай?
- Смятам, че не е страх, а по-скоро боязън. Щатите са убедени, че Латинска Америка, като цяло, и Салвадор, в частност, трябва да се "въртят" около тях. Друг е въпросът, че в момента има търговска война между САЩ и Китай, която започна с поставянето на много високи такси на китайските стоки по времето на президента Доналд Тръмп. Това продължава и сега при Джо Байдън.
Букеле е за свободната търговия, пък и има споразумение за свободна търговия между САЩ и Централна Америка. Предвид стратегическото ни географско положение, Вашингтон се опасява, че китайските стоки ще бъдат внасяни чрез Салвадор и тогава няма да има смисъл от наложените високи такси.
- Какво искате да се знае за родината ви? Нещо, което не може да се намери в Интернет?
- Гордея се, че съм от Салвадор. Вече не ме питат за убийствата и несигурността. Сега ми казват, че искат да имат президент като моя.
Искам всички да знаят, че Салвадор има много неща, които да предложи. Освен това, тъй като е малка страна (21 041 кв.км, б. ред.), много лесно може да се отиде от плажа в планината или вулкана. Най-много за три часа се стига от столицата до плаж в източната част на родината ми.
Винаги сте добре дошли!