НАОА не е давала акредитация на академиците
/ брой: 165
На сайта на БАН неотдавна се появи съобщение, че: "Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) на 9 юли т.г. е оповестила свое решение, въз основа на което Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН (САЧК) е акредитирано да избира сред членовете си научни журита за провеждане на процедури за присъждане на научната степен "доктор на науките".
На последното си заседание миналата седмица Общото събрание на БАН посрещна с недоумение това съобщение, тъй като такъв вид акредитация - за правене на журита, не съществува. Освен това, "академик" и "член-кореспондент" са почетни звания на БАН, а акредитация се дава на научни организации и висши училища, при това - по определени програмни направления, недоумяваха учените. САЧК се състои от учени от различни научни направления, те и в момента имат право и участват в много научни журита в институти и вузове. За каква акредитация става дума и кому е нужно това, коментираха учените. Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров отсъстваше от заседанието, учените взеха решение той да предостави на Общото събрание въпросното решение на НАОА и да го огласи в сайта на БАН. До момента в сайта то не е огласено.
ДУМА се обърна към председателя на НАОА проф. Боян Биолчев за разяснение по казуса. Това не е акредитация и не става дума за решение на НАОА, обясни проф. Биолчев. По думите му, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров е пратил две писма до агенцията със свое мнение, че академиците и член-кореспондентите на БАН могат да присъждат степента "доктор на науките". Като основание Воденичаров посочил текст в Закона за БАН, че "академията обединява освен институтите и другите самостоятелни структурни звена, също и академиците и член-кореспондентите от страната, хабилитирани учени и чуждестранни членове".
Както знаете, акредитация се дава чрез определени процедури, каквито в случая няма, ние на 9 юли т.г. просто изпратихме наше тълкувание по писмата на акад. Воденичаров, тъй като академиците са висшият етаж на науката и имат право да участват във всякакви журита, уточни проф. Биолчев. Според него не се изключва и възможност те да формират журита по смисъла на текст в Устава на БАН, който допуска създаване на временни звена. Справка на ДУМА в Устава на БАН показва, че според въпросния текст временните научни звена се формират за изследвания по тематики, нови за академията (включително рискови). Временните звена се създават от Общото събрание и се обслужват от институт.