16 Август 2024петък16:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мощно изригване на Слънцето преди 7 дни

/ брой: 10

автор:Велиана Христова

visibility 1112

Слънчево изригване от най-висшия клас на мощност - Х1,2, бе предизвикано преди 7 дни от група петна на звездата ни. Тя е известна като "група 1944" и е сред най-големите, които са наблюдавани на Слънцето в последните години. Най-голямото петно в групата е два пъти по-голямо от Земята. При изригването се изхвърля облак от плазма, който достигна планетата ни в последните дни на миналата седмица и предизвика магнитни бури.
В зависимост от мощността си слънчевите изригвания се делят на пет класа - A, B, C, M и X. Минималният клас A0.0 съответства на мощност 10 нановата на кв. м на земна орбита. При следваща степен мощта се увеличава 10 пъти.
Екстремни явления на Слънцето се случват периодично, макар че в последните 10 години светилото ни е твърде слабо - на най-ниското ниво от началото на космическата ера, и това озадачава учените. Това е една от темите, които са включени в новата 5-годишна научна програма VarSITI на Комитета по слънчево-земна физика SOSTEP, чийто старт е даден вчера, съобщиха от БАН. Програмата носи название "Слънчевата изменчивост и влиянието й върху Земята" (Variability of the Sun and Its Terrestrial Impact), в нея участват учени от цял свят, включително български.
SCOSTEP е комитет към Международния съвет за наука (ICSU), чиято цел е "развитие на науката на света за благото на обществото". Комитетът се занимава основно със слънчевите въздействия, които имат значение за живота и обществото на Земята - влиянието на Слънцето върху климата, влиянието на космическото време върху сигурността на космически и наземни системи, комуникации, навигация и пр. Програмата ще  стимулира и участието на студенти и млади учени, както и популяризирането на знанията. Тя се състои от четири проекта по основни проблеми в слънчево-земната физика - до каква степен разбираме и можем ли да предвидим измененията на слънчевата активност, навлиза ли Слънцето в период на дълбок минимум, каква е вероятността за възникване на екстремни слънчеви събития, можем ли да предвидим геомагнитните смущения, които предизвикват те.
 

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ