Владимир Спиваков:
Много обичам България
Чрез благотворителния фонд, който създадох през 1994 г., помагам на млади таланти в областта на изкуствата, споделя световноизвестният музикант, който с оркестъра си "Виртуозите на Москва" ще изнесе концерт в София на 27 март
/ брой: 70
Владимир Спиваков е роден на 12 септември 1944 г. в гр. Уфа. Произхожда от музикално семейство - майка му е пианистка, завършила Ленинградската консерватория. Той самият - възпитаник на едни от най-известните педагози от същата школа Б. Крюгер, Л. Сигал, В. Шер. Завършва Московската консерватория - класа на виртуозния цигулар Юрий Янкелевич и маестро Давид Ойстрах. През 1979 г. създава оркестъра "Виртуозите на Москва", който изнася концерти по света. Десетки са титлите и наградите на виртуоза, сред които званието "Артист на света" от ЮНЕСКО за изключителния му принос в световното изкуство.
Оказа се, че не е лесно да се срещнеш с Владимир Спиваков. Когато пристигнах в Московския международен дом на музиката, пред кабинета му чакаха няколко телевизии... Маестрото дойде точно в определения час и каза: "Първо България, а след това вие", и ме покани в кабинета си. Веднага започнахме разговора...
- Владимир Теодорович, на 27 март ще изнесете концерт в София и сте поканили 15-годишната пианистка Калия Калчева.
- Да, но първо искам да я прослушам...
- Кажете вашите деца с какво се занимават?
- Най-голямата ми дъщеря Катя е пианистка и пише песни за джазова група. Средната ми дъщеря Татяна е театрална актриса и сега постави спектакъл, малката ми дъщеря Аня, която е на 15 години, написа музиката към този спектакъл. Когато почина сестра ми, взех нейното момиченце в нашето семейство, имам и син, който се казва Александър. Към всичките си деца се отнасям с доверие и те ми отвръщат със същото. Радвам се, че наследниците ми са свързани с музиката. Със съпругата ми Сати вече 27 години сме заедно, тя е моята опора във всичко. Това е рядко щастие.
- Освен класическата музика коя друга музика предпочитате?
- Нямам време за нищо друго. Току-що се завърнах от САЩ, където имах десет солови концерта в Чикаго, Бостън, Лос Анджелис, Сан Франциско, Сан Диего. Преди да пристигнем в София, имаме концерт в Истанбул. След София заминаваме за Украйна, а оттам - в Москва. На 2 април в руската столица ще изнесем благотворителен концерт, средствата от който ще отидат за старите актьори, които вече не работят, такива концерти правим често.
- Гастролирали сте в много страни по света, къде още не сте били?
- Не сме ходили в Индия, но там гастролите се отложиха поради взрив... Не сме били още в Австралия и Нова Зеландия.
- Вие сте награден с Почетния легион (Спиваков показва на сакото си знака за Почетния легион)...
- Винаги го нося. Знаете ли какво е казал Наполеон, когато учредява този орден? Следното: "Когато награждаваме хората с този орден, по-лесно ги управляваме"...
- Кой вид спорт харесвате?
- Бокса. Като малък три години съм тренирал. Когато се връщахме от занимания в музикалното училище, често ни биеха по-големите деца. Реших да се защитавам. Учителят ми по физическо възпитание ме посъветва да се запиша в секцията по бокс и 3 години тренирах, участвах даже в състезания и имах разряд. Но моят професор беше против, защото боксът ме отвличаше от музиката. Но аз съм благодарен на бокса, защото неведнъж ми е спасявал живота.
- Гледате ли боксови състезания?
- Гледал съм, гледам и ще продължавам да ги следя по телевизията. Но нека се върнем към България - много обичам страната ви. Бяхме приятели с Панчо Владигеров...
- Маестро, може ли накратко да разкажете за вашия фонд, който носи името ви?
- Международният благотворителен фонд е основан през 1994 г. Дейността му е насочена към професионално подпомагане на млади таланти в областта на изкуствата и създаване на благоприятни условия за тяхното творческо израстване. Оттогава досега фондът е организирал 7000 концерта в Русия и чужбина, включително с участието на държавния камерен оркестър "Виртуозите на Москва" и Националния филхармоничен оркестър на Русия. Осъществени са 1100 художествени изложби, 3000 души са стипендианти на фонда, повече от 1000 души всяка година участват в програмите на фонда, 800 от тях са лауреати на международни конкурси и фестивали, подарени са 700 музикални инструмента. Всяка година се провеждат майсторски класове в Русия и зад граница.
- Много зает човек сте, кога почивате?
- Август е единственият месец, в който мога да си позволя това удоволствие. Мястото е Южна Франция.
- Благодаря ви, че намерихте време за този разговор, ще ви помоля да напишете вашите поздрави за читателите на вестник ДУМА (Когато пишеше, маестро Спиваков каза на български език: "Желая всичко хубаво на България!").