27 Септември 2024петък08:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

(Р)ЕВОЛЮЦИЯ

Мъжете първи се качват на токчета

Благодарение на дамите, подобни обувки не само стават практични, но и се сдобиват с чисто естетическа мисия

/ брой: 49

автор:Альона Нейкова

visibility 678

В разгара на месеца, често наричан женски, и към края на седмицата, в чието начало повечето представители на силния пол неуморно демонстрираха джентълменско отношение към дамите, нека проследим как обувките с токчета, носени преди векове първо от мъжете, се превърнаха в белег на стил за нежната половина на човечеството.

Още от времената на Древна Гърция и Рим обувките, допринасящи за илюзията за по-висок ръст, са привилегия на актьорите - на сцената господата се придвижват с така наречените котурни - дървени или коркови сандали с дебела подметка. В Средновековието пък доста голяма част от европейските улици тънат в кал и мръсотия, затова хората измислят специални приспособления за ходене - тип високи налъми или сабо. Те се слагат върху всекидневните обувки и се закрепят с кожени ремъци, за да предпазват от нежелано съсипване целия тоалет. На Изток подобни платформи, известни като кабкаб, се носят при влизане в банята, за да се избегне изгарянето на краката от парещия под.

Постепенно токчетата от мъжкия свят навлизат бавно, но сигурно, и в женската мода. Във Венеция, например, от началото на XV век дами от различни съсловия започват да правят опити да се придвижват с големи платформи, чиято височина понякога достига 20 сантиметра. Любопитно е също, че ги наричат копитца, понеже много приличат на върха на крайниците на някои бозайници.

По-осезаемото приобщаване на жените към токчетата започва едва през XVII век. Именно благодарение на дамите подобни обувки, освен практическите си функции, се сдобиват и с чисто естетическа мисия. Гърбът изглежда по-изправен, осанката става величествена, макар че физически все още е доста сложно подобна поза да се удържа дълго време, понеже височината на токчетата не слиза под 15 сантиметра. Все по-упорито навлиза боядисването им в различни нюанси - небесносин, зелен, черен - в зависимост от актуалните тенденции. Специално значение има аленият цвят, който в повечето европейски страни е символ на аристокрацията. Дори френските благородници от времето на Луи XIV се гордеят с прякора Господа червени токчета, който разкрива, че само те имат привилегията да са част от кралския двор.

Историята на модата в това отношение постоянно се допълва от нови изобретения. Така в началото на XVIII век се създава "гълъбово стъпало" - тази обувка, огъната навътре, създава оптичната илюзия за по-малко разстояние между петата и острата част на чепика. През изминалото столетие стават факт така наречените стилетни токчета. Не се знае със сигурност кой е измислил тези, подобни на тънки остриета, модели. Но пък в историята остава Салваторе Ферагамо - майсторът, който за първи път слага метално капаче на токчето. Във Флоренция дори е открит музей, кръстен на този креативен италианец, в който е представена колекция от над 10 хиляди чифта, проследяващи историята на обувките.

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ